Otrdien, 15. jūnijā, Latvijas Banka izlaidīs precību tēmai veltītu sudraba kolekcijas monētu “JĀ vai JĀ”. Simboliski, ka monētas dizaina autori ir Krista un Reinis Dzudzilo – laulāts radošs tandēms – kuriem tā ir debija monētu mākslā. Kopēja tirāža – 3 000 monētas. Cena – 53.00 eiro. Tas ir viena no piecam kolekcijas monētam kurus Latvijas Banka plāno izlaist 2021. gadā.

Monētu iegādāties būs iespējams tikai tīmekļvietnē e‑monetas.lv no 15. jūnija plkst. 12.00. Covid‑19 pandēmijas dēļ jaunie numismātikas produkti nebūs pieejami Latvijas Bankas kasē. Tīmekļvietnē e-monetas.lv veikto pirkumu saņemšana būs iespējama tikai pa pastu. Iegādes limits vienai personai – 1 monēta.

Paši monētas autori par šīs monētas ideju stāsta – laulību tradīcijā diviem cilvēkiem tiek uzdots jautājums, uz kuru tiek gaidīta apstiprinoša atbilde. Šī ir totālā apstiprinājuma monēta, kura abpusēji līksmi saka “JĀ”. Averss un reverss kļūst viens. Tie apzīmē vienu pārliecību, vienu atbildi, vienu esību, kas sastāv no diviem lielumiem. Abas monētas puses ir kā atspulgs viena otrai, un nav zināms, kura ir sākotnējā.

Zelta atbildes apņem monētas josta jeb zelta riņķa līnija, kura kā ideālā forma – aplis – mūžīgi ir savā sākumā un ceļā, kas nekad nebeidzas, gluži kā mīlestība.

Monēta sasaucas ar zināmo spēli, kurā, uzdodot jautājumu, to met gaisā, un, uzkrītot aversam vai reversam, tiek iegūta atbilde. Monēta šo spēli maina, izslēdzot neizdošanos. Galvenais ir pareizi uzdot jautājumu.

Šī monēta būs lieliska dāvana tiem pāriem, kuri šovasar teiks “Jā” viens otram, stūrējot laulības ostā. Apzeltītā monētas josta ar gadskaitli “2021” kā gredzens ietver abpusējo apstiprinošo atbildi.

Tehniska informācija

Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 15.00 g
Diametrs: 28.00 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof; ar detaļu apzeltījumu
Maksimālā tirāža: 3 000
Kalta 2021. g. Mennica Polska S.A. (Polija)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Krista un Reinis Dzudzilo
Plastiskais veidojums: Jānis Strupulis

Monētas priekšpuse (averss)
Centrā uzraksts “JĀ”, augšdaļā pa kreisi puslokā uzraksts “LATVIJA”.

Latvija 5 euro Jā vai Jā, 2021. gads. Monētas priekšpuse (averss).

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā uzraksts “JĀ”, lejasdaļā pa labi puslokā uzraksts “5 EURO”.

Latvija 5 euro Jā vai Jā, 2021. gads. Monētas aizmugure (reverss).

Monētas josta
Gluda, apzeltīta; ar gadskaitli “2021”.

Latvija 5 euro Jā vai Jā, 2021. gads. Monētas josta.

Stāsts par monētu “Jā un Jā”

Laulību tradīcijā diviem cilvēkiem tiek uzdots jautājums, uz kuru tiek gaidīta apstiprinoša atbilde. Šī ir totālā apstiprinājuma monēta. Tā abpusēji līksmi saka “jā”.

Averss un reverss kļūst viens, līdzīgi kā Pāvils raksta vēstulē efeziešiem – “un abi kļūs par vienu miesu”. Tie apzīmē vienu pārliecību, vienu atbildi, vienu esību, kas sastāv no diviem lielumiem. Abas monētas puses ir kā atspulgs viena otrai, un nav zināms, kura ir sākotnējā, jo abas ir vienlīdz nozīmīgas.

Monēta, kuras diametrs ir 28 milimetri, ir kā miniatūra pasaule, kas sākas ar vārdu, kurš aicina uz rīcību. Šis divu burtu vārds ir viens no īsākajiem latviešu valodā, un tas ietver virzību. Valoda un vārds palīdz veidot mūsu apziņu. Divi cilvēki pārliecināti latviski saka “jā”, un vārds kļūst kā portāls, kā vārti jaunam sākumam.

Zelta atbildes apņem monētas josta jeb zelta riņķa līnija, kura kā ideālā forma – aplis – mūžīgi ir savā sākumā un ceļā, kas nekad nebeidzas, gluži kā mīlestība.

Monēta sasaucas ar zināmo spēli, kurā, uzdodot jautājumu, to met gaisā, un, uzkrītot aversam vai reversam, tiek iegūta atbilde. Monēta šo spēli maina, izslēdzot neizdošanos. Galvenais ir pareizi uzdot jautājumu.

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
AVOTSLatvijas Banka
Iepriekšējais raksts27. maijā, Latvijas Banka izlaidīs zelta kolekcijas 5 euro monētu “Atslēdziņa”
Nākamais rakstsIzziņas impulsam veltītas kolekcijas monētas dizaina atklātā konkursa rezultāti
Latvijas Banku apgrozības, kolekcijas un 2 eiro piemiņas monētas. Ziņas, raksti un apskati.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit


Notice: amp_has_paired_endpoint was called incorrectly. Function called while AMP is disabled via `amp_is_enabled` filter. The service ID "paired_routing" is not recognized and cannot be retrieved. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 2.1.1.) in /home/semyonov/parmonetam.lv/wp-includes/functions.php on line 5663

Notice: amp_remove_paired_endpoint was called incorrectly. Function called while AMP is disabled via `amp_is_enabled` filter. The service ID "paired_routing" is not recognized and cannot be retrieved. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 2.1.1.) in /home/semyonov/parmonetam.lv/wp-includes/functions.php on line 5663