Ceturtdien, 27. maijā, Latvijas Banka izlaidīs zelta kolekcijas monētu “Atslēdziņa”, kas tapusi, māksliniekam Laimonim Šēnbergam iedvesmojoties no atslēgas motīva latviešu kultūras mantojumā. Iegāde būs iespējama tikai tīmekļvietnē e‑monetas.lv no 27. maija plkst. 12.00. Covid‑19 pandēmijas dēļ jaunie numismātikas produkti nebūs pieejami Latvijas Bankas kasē. Tīmekļvietnē e-monetas.lv veikto pirkumu saņemšana būs iespējama tikai pa pastu.

Monētas cena: 98.00 eiro. Tirāža: 2000 eks. Iegādes limits: 2 monētas.

Tehniskie dati un apraksts

Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 1.24 g
Diametrs: 13.92 mm
Metāls: 999.9° zelts
Maksimālā tirāža: 2 000
Kalta 2021. g. Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Laimonis Šēnbergs
Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča

Monētas priekšpuse (averss)
Monētas centrā – vertikāli vietots atslēgas attēls, labajā un kreisajā pusē – pūralādes apkalumu atveids, augšdaļā pa labi puslokā uzraksts LATVIJA.

5 euro Atslēdziņa 2021 averss

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā – pūralādes slēdzenes apkaluma atveids, vidusdaļā pa kreisi puslokā gadskaitlis 2021, lejasdaļā pa labi uzraksts 5 EURO.

Monētas josta
Rievota.

5 euro Atslēdziņa 2021 reverss

Kādēļ monētā it attēlota Atslēdziņa?

Atslēgai piemīt īpaša, varētu pat teikt, mazliet mistiska simboliska nozīme. Kāpēc? Ikdienišķi runājot – tai ir spēja gan atslēgt, gan aizdarīt: atvērt durvis uz konkrētu telpu, dot piekļuvi bagātībām vai arī šīs iespējas liegt. Atslēgai piemīt vara, kas to paaugstina, paceļ pāri citiem objektiem lietu pasaulē.

Antīkajā romiešu dievu saimē atrodams durvju un vārtu dievs Jāns (reizēm Jānuss). Jānu, laikam ritot, sāka pielūgt kā visa aizsākuma (rīcības, darbību) dievu – tam tika veltīta rītausma, arī gada pirmais mēnesis janvāris (Januarius) savu nosaukumu guvis no Jāna vārda. Pie nozīmīgām ieejām – svētnīcā vai nocietinājumā – tika izvietotas Jāna statujas: viena un tā paša tēla pretēji vērsti profili.

Japānā atslēga tiek uzskatīta par veiksmes zīmi, jo tā simboliski atver durvis uz apslēptiem gara dārgumiem.

Ar kristietību saistītajos mākslas darbos divas atslēgas atspoguļo Sv. Pētera varu: atvērt gan paradīzes, gan elles vārtus. Arī pāvesta ģerbonī redzam divas atslēgas.

Savukārt viduslaikos atslēgu nodošanas rituālam bija simboliska nozīme: tā bija pilnīga varas pārņemšana.

Pasakās un teikās atslēga nereti simbolizē dažādus šķēršļus, kas jāpārvar, lai nonāktu pie noslēpuma atminēšanas.

Arī latviešu tautas ticējumos ikdienā lietotais priekšmets saistīts gan ar patīkamiem brīžiem, gan dažādām ķezām: “Kad atrod atslēgu, tad būs laime”, “Ja atslēgas caurumā pūš, tad velns nāk mājās”, “Atslēgas nedrīkst likt uz galda, tad mājas naids ceļas”…

Mazās zelta monētiņas “Atslēdziņa” mākslinieciskajai ierosmei kalpojis latviešu kultūras mantojums – pūralādes slēdzene un apkalumi, kurus senie amatnieki darināja izsmalcināti greznus. Savulaik pūralāde bija kāzu rituāla nozīmīga sastāvdaļa – tā ar zirgiem tika vesta uz vīra mājām, un lādes izskats vēstīja par meitas ģimenes rocību.

Taču pūralādē zemnieku meita turēja ne tikai mantiskās lietas – tā bija arī savdabīga viņas personiskās telpas, sapņu un noslēpumu glabātava.

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
AVOTSLatvijas Banka
Iepriekšējais rakstsŠogad Latvijas Banka plāno izlaist veiksmes tēmai veltīto sudraba kolekcijas monētu
Nākamais raksts15. jūnijā tiks izlaista sudraba kolekcijas monēta 5 euro “JĀ vai JĀ”
Latvijas Banku apgrozības, kolekcijas un 2 eiro piemiņas monētas. Ziņas, raksti un apskati.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit