2021. gada kolekcijas monētu programmu ietvaros Latvijas Banka plāno izlaist veiksmes tēmai veltīto klasisku sudraba kolekcijas monētu, kuras autors ir Arvīds Priedīte. Tieši šis pats mākslinieks veidojis laimes un veiksmes tematam veltīto jubilejas 1 Lats “Laimes monēta” izlaisto 2008. gadā.

Papildināts 27.04.2021: Latvijas Banka izsludināja publisko iepirkumu, no kurā kļuva zināma monētas tehniska informācija.

Tehniskā specifikācija

Nominālvērtība: 5.00 euro

Dārgmetāla sastāvs: Ag .925

Forma: apaļa

Izmērs: 35 mm

Svars: 22 g

Josta: gluda

Kaluma kvalitāte: proof, ar krāsu apdruku (UV druka) MONĒTAS aversā un matētiem elementiem MONĒTAS reversā atbilstoši grafiskā dizaina projektam.

Iesaiņojums: atbilstoša izmēra un formas no caurspīdīga polimēra materiāla izgatavotās kapsulās, kas nodrošina sudraba monētu uzglabāšanu nekorodējošā vidē (nesatur polivinilhlorīdu vai polimēra materiālus ar tam līdzīgu iedarbību)**

Tirāžas minimālais apjoms: 3000 eksemplāru

Tirāžās maksimālais apjoms: 5000 eksemplāru

Latvijas veiksmes monētas

Latvijas Banka līdz šim izlaida vairākas jubilejas un piemiņas monētas veltītas veiksmes tematam. Ir četras Latvijas monētas kuras mēs droši varām nosaukt par veiksmes monētām, jo tajos ir atspoguļoti divi klasiski laimes un veiksmes simboli – skursteņslauķis un pakavs:

Jubilejas 1 Lats "Laimes monēta", 2008. gads
Jubilejas 1 Lats “Laimes monēta”, 2008. gads
Piemiņas 1 Lats "Skursteņslauķis", 2008. gads
Piemiņas 1 Lats “Skursteņslauķis”, 2008. gads

Laimes nesējs, veiksmes simbols – tas, protams, ir skursteņslauķis! Ar spožām pogām rotātais melnais kamzolis, melnais cilindrs un raksturīgie darbarīki veido neaizmirstamu tēlu.

Skurstenis ir ceļš, pa kuru no mājas izkļūst sārņi un sodrēji. Katra pavarda siltumam un drošībai vajadzīgs sargs, kas ļauj liesmām būt gaišām un draudzīgām. Uguns varas atblāzma tās drošā ceļa sarūpētāja grūtā darba augļiem pievieno brīnumdzirksti – sapņu piepildīšanās apsolījumu.

Seja atplaukst smaidā katram, kas savā ceļā sastop jumtu valdnieku, un jau tas vien dienu dara gaišāku. Bērnības atmiņas, pasaku tēls, dzirksteles, kas mirdz kā zvaigznes, stāsts par labām domām un labiem darbiem…

Piemiņas 1 Lats "Pakavs uz augšu", 2010. gads
Piemiņas 1 Lats “Pakavs uz augšu”, 2010. gads

Piemiņas 1 Lats "Pakavs uz leju", 2010. gads
Piemiņas 1 Lats “Pakavs uz leju”, 2010. gads

Daudzas tautas visā pasaulē jau kopš seniem laikiem pakavu uzskata par veiksmes nesēju un mēdz to pienaglot virs durvīm vai arī nēsāt līdzi pakava veidā izgatavotu amuletu. Šāds uzskats veidojies viduslaikos, kad pakavu izgatavošana maksāja visai dārgi un liela veiksme bija pakavu vienkārši atrast. Cittautu folkloras pētnieki pakava simbolisko nozīmi mēdz saistīt ar tā pusmēness formu (pagānu mēness dievietes simbolu), materiālu, no kā tas izgatavots – dzelzi, ko uzskatīja par īpaši spēcīgu metālu, kas atvaira raganas un dēmonus. Kalējiem piedēvēja pārdabiskas spējas, jo viņi prata apstrādāt dzelzi. Turklāt zirgs gandrīz visās pasaules kultūrās bijis mīlēts un pat dievināts dzīvnieks, simbolisks spēka un vitalitātes iemiesojums.

Laimi gan nesot tikai atrasts, nevis pirkts pakavs, turklāt vien tāds, kuru jau valkājis zirgs. Ja pakavu piestiprina pie mājas durvīm vai sliekšņa, nāks nauda un māju neapmeklēs ļauni spēki un zagļi, bet, pie kūts durvīm piesists, tas gādās, lai mājlopi labi aug un dod ienesumu. Pasaulē domas dalās par to, vai pakavs pie durvīm jāpiestiprina ar galiem uz augšu (lai laime no pakava neiztecētu) vai uz leju (lai laime ielītu mājoklī). Latviešu folklorā sastopams gan viens, gan otrs uzskats: ja pakava gali vērsti uz augšu, laime nāks no debesīm, ja uz leju – no zemes. Īpašās apgrozības monētas kaltas divējādas, lai laime nāk pretī ikvienam.

20 eiro "Pakavsakta", 2017. gads
20 eiro “Pakavsakta”, 2017. gads
Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
Iepriekšējais rakstsIeskaties kolekcijas monētu tapšanas noslēpumā
Nākamais raksts27. maijā, Latvijas Banka izlaidīs zelta kolekcijas 5 euro monētu “Atslēdziņa”
Latvijas Banku apgrozības, kolekcijas un 2 eiro piemiņas monētas. Ziņas, raksti un apskati.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit