13 C
Rīga, Latvia
Monday, June 18, 2018
Pasaku monēta III Vecīša cimdiņš

Latvija, 5 eiro “Pasaku monēta III, Vecīša cimdiņš”, 2017. gads

Pirmā 2017. gada kolekcijas eiro monēta iespējams tiks izlaista jau 28. martā. Tā būs pēdējā monēta sērija veltīta latviešu pasakām – “Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš”.

Sudraba 5 eiro monēta “Vecīša cimdiņš” būs apaļa ar trīs krāsu uzdruku monētas aversā. Tirāža – 10 000 eksemplāru. Monēta tiks kalta Lietuvas kaltuve UAB Lietuvos Monetų Kalykla. Monētas grafisko dizainu izstrādāja mākslinieks Arvīds Priedīte.

Par “Pasaku monēta III, Vecīša cimdiņš” izplatīšanu

Pirmā tirāžas daļa tiks izplatīta Latvijas Bankas kasēs, bet vienlaicīgi rezervācijas sistēmā būs iespējams rezervēt monētas no otrās tirāžas daļas. Rezervēto monētu izpirkšana būs iespējama no 15. maija. Monētas maksimālā tirāža ir 10 000. Vienas monētas cena ir 47 eiro.

No 27. marta plkst. 15:00 monētas “Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš” varēs rezervēt Monētu rezervācijas sistēmā (3700 monētas). Vienas rezervēšanas limits būs viena monēta.  Rezervēto monētu izpirkšana būs iespējama no 15. maija.

No 28. marta monētas būs iegādājamas Latvijas Bankas kasēs (kopā gandrīz 3900 monētu):

–          Rīgā, K. Valdemāra ielā 1b un K. Valdemāra ielā 2a, no plkst. 8:30,
–          Liepājas filiālē, Teātra ielā 3, no plkst. 8:30.

Vienam pircējam būs iespēja iegādāties piecas monētas.

Kases kārtas numuriņi izņemami rindas kārtībā. Kases darba laiks Rīgā no plkst. 8:30. Numuriņu saņemšana iespējama, sākot no plkst. 7:00.

Tehniskie dati

Nominālvērtība: 5 eiro

Svars: 31.47 g
Diametrs: 38.61 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof ar triju krāsu uzdruku aversā
Maksimālā tirāža: 10 000
Kalta 2017. g. UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva)

Mākslinieki

Grafiskais dizains: Arvīds Priedīte
Plastiskais veidojums: Jānis Strupulis

Monētu cena numismātikas veikalos:

​​Monētas “Zeme” cena sludinajumosm, numismātikas un suvenīru veikalos. Sākumcena Latvijas Bankā – 47.00 EUR.

Latvijas Banka – 47.00 EUR (43.00 EUR*)
Latviancoins.lv – 47.00 EUR
rns.lv – 47.00 EUR
eurogold.lv – 47.00 EUR
tavexdavanas.lv – 49.00 EUR

Aktuālo monētas “Zeme” cenu var apskatīt coinsarea.com

*vairumtirdzniecības cena pērkot 10+ kolekcijas monētas vai monētu komplektus (taja skaita blisterus)​​​​

Latvijas Banka bija aicinājusi piecus māksliniekus iesniegt priekšlikumus trešās pasaku monētas dizainam. Izvērtējot priekšlikumus, par uzvarētāju atzīts Priedīte. Viņš veidojis dizainu eiro kolekcijas monētai “Gadskārtu monēta”, kā arī 12 lata kolekcijas monētām. A. Priedīte veidos grafisko dizainu arī Veidenbaumam veltītai kolekcijas monētai, kuru plānots izlaist 2017. gadā.

​Pirmā pasaku sērijas monēta tika izdota 2015.gadā un bija veltīta pasakai par pieciem kaķiem (apskatīt cenu). Otrā pasaku monēta bija veltīta pasakai “Eža kažociņš” (apskatīt cenu) un tika izlaista 2016. gadā. Pasaku monētas ir pircēju iecienītas, un Latvijas Bankas kasēs tās ir izpirktas.

2017. gadā plānots izlaist “Pasaku monētas” komplektu kurā tiks iekļautas visas trīs Pasaku monētas: “Pasaku monēta I, Pieci kaķi”, “Pasaku monēta II, Eža kažociņš” un “Pasaku monēta III, Vecīša cimdiņš”. Komplektu tirāža būs neliela, tikai daži simti.

Latvijas Banku monētu sērija “Pasaku monētas”

Pasaku monētas sērijā tiks izlaistas trīs sudraba kolekcijas eiro monētas. “Pasaku monēta I, Pieci kaķi” kura ir izlaista 2015. gadā ir veltīta latviešu pasakai “Pieci kaķi”.

2016. gadā ir izlaista “Pasaku monēta II, Eža kažociņš” ir veltīta latviešu pasakai “Eža kažociņš”.

Pēdējā monēta sērijā “Pasaku monētas” tiks izlaista 2017. gadā un tiks veltītā pasakai “Vecīša cimdiņš”. 2017. gadā plānots izlaist Pasaku monētu komplektu kura tiks iekļautas visas trīs monētas vienā kārbiņā.

Latviešu folklora ir neizsmeļama tautas gudrību krātuve. Tur rodamās pamācības saglabā aktualitāti arī modernajos laikos. Tās ir universālas, pārlaicīgas un vispārcilvēciskas. Latviešu tautas pasakā par vecīša cimdiņu vēstījums nav garš, bet vēl ilgi silda sirdi.

Kā jau visas pasakas, arī šī sākas sensenos laikos. “Dzīvoja sirms vecītis. Reiz aukstā ziemā viņš brauca uz mežu pēc malkas. Vecītim iegribējās aizdegt pīpīti. Cikām viņš azotē meklēja pīpi, tabaku un šķiltavas, tikām pazaudēja vienu cimdiņu.” Kas vienam zudums, citam – atradums. Cimdiņš kļūst par patvērumu un glābiņu no aukstuma mušu ķēniņienei, pelītei pīkstītei, zaķītim baltļipītim, vilkam strupausim un pat lācim. Cits citam lūgumu sasildīties neatteikdami, viņi vienojas dejas solī.

Tieši bailes – šajā gadījumā negaidītas gaiļa dziesmas raisītas – ir ciešās vienotības posts, jo, visiem meklējot glābiņu bēgot, cimdiņš saplīst. Nav ziņu, cik labi pēc tam klājas mušai ķēniņa pilī, pelītei kartupeļu pagrabā, zaķītim auzās, vilkam krūmos un lācim mežā, bet tas gan skaidrs, ka “vecītis līdz šai dienai staigā ar vienu cimdiņu”.

Kā katrai pasakai, arī šai ir sava morāle, kas ieslēgta šķietami jautrā un panaivā stāstiņā, kaut ar mazliet skumjām beigām. Dzīves gudrība še vispirms vērsta uz pasakas galveno auditoriju – bērniem. Viedas dzīvošanas mācība pasakā sniegta metaforiski. Proti, katram cilvēkam jāiemācās cieņa pret dzīvību, līdzcietība pret nelaimē nonākušiem, līdzjūtība grūtībās un vēlme un prasme sadarboties. Tās ir attiecību vērtības, kas visos laikos līdzējušas cilvēkiem izdzīvot karos, krīzēs un citās dzīves nedienās un vairot kopīgo labklājību. Vecīša cimdiņš te ir gudrības un pieredzes simbols, saprāta varas un sadarbspējas izpausme. Tas visus mājīgā siltumā tver, nestundā glābj, tik jāprotas vienoties kopībā. Tāpēc cimdiņā, kaut šaurībā, var labestīgi sadancot lācis, vilks, zaķītis, pelīte un mušiņa, kas visi liktenīgi vienoti lielajā dzīvības zarojumā. Tā ir brīnišķa lielās esības alegorija.

Taču šo pasaku var projicēt arī uz pieaugušo lielās pasaules īstenību. Vai sabiedrības daudzveidībā un sarežģītībā visi un katrs simboliski nespēlējam kādu no šīm – lāča, vilka, zaķīša, pelītes vai mušiņas – lomām? Un cik destruktīvs izrādās vienprātības trūkums, ko pasakā uzjundī trauksmes un nemiera cēlājs gailis! Kad savos darbos un rīcībā paliekam katrs par sevi, zaudējot kopības spēku un ikdienas skrējienā aizmirstot līdzcietību, gādību un sirsnību, pāri paliek nesalāpāms vecīša cimdiņš.

Kaut pasakas izskaņa ir minorā toņkārtā, Latvijas Bankas kolekcijas monētā tik pamācošais vēstījums koncentrēts optimistiska, pat jautra un humorpilna zīmējuma veidolā. Tā dominante ir esības prieks. Nebēdāsim – sadancosim… Latviešu tautas ceļš uz gaismu daudzkārt locījies deju rakstos. Lai sudrabainais vecīša cimdiņš silda prātus un sirdis maziem un lieliem – visiem, kas turēs rokās šo viedo monētu!

Latviešu tautas pasaka ``Vecīša cimdiņš``

Dzīvoja sirms vecītis. Reiz aukstā ziemā viņš brauca uz mežu pēc malkas. Vecītim iegribējās aizdegt pīpīti. Kamēr viņš azotē meklēja pīpi, tabaku un šķiltavas, tikām pazaudēja vienu cimdiņu.
Muša, bēgdama no aukstuma, ierauga cimdiņu, ieskrien iekšā un sāk no prieka dancot.
Pelīte, bēgdama no aukstuma, pieskrien pie cimdiņa un jautā: «Kas te cimdiņā danco?»
«Es, pati mušu ķēniņiene. Bet kas tu esi?»
«Es esmu pelīte pīkstīte. Laid mani pasildīties!»
«Nu lien un sildies!»
Pelīte ielien cimdā, un abas ar mušu sāk dancot.
Zaķītis, bēgdams no aukstuma, ierauga cimdiņu, skrien klāt un jautā:
«Kas tai cimdiņā danco?»
Un abas dancotājas atsaka: «Es, muša ķēniņiene, pelīte pīkstīte. Bet kas tu tāds?»
«Es esmu zaķītis baltļipītis. Ielaidiet mani pasildīties!»
«Labi, lien un sildies!»
Zaķītis ielien cimdā, un nu sāk visi trīs dancot.
Vilks, bēgdams no aukstuma, ierauga cimdiņu un jautā: «Kas tai cimdiņā danco?»
«Es, muša ķēniņiene, pelīte pīkstīte, zaķītis baltļipītis. Bet kas tu tāds esi?»
«Es esmu vilks strupausis. Ielaidiet mani pasildīties!»
«Labi, lien un sildies!»
Vilks ielien cimdiņā, un nu sāk visi četratā dancot.
Lācis, bēgdams no aukstuma, atrod cimdiņu un jautā: «Kas tur tai cimdiņā danco?»
«Es, muša ķēniņiene, pelīte pīkstīte, zaķītis baltļipītis, vilciņš strupausītis. Bet kas tu tāds esi?»
«Es —pats lielais pinka. Laidiet mani pasildīties!»
«Labi, lien un sildies.»
Lācis ielien cimdiņā, un nu visi piecatā sāk pa cimdiņu dancot.
Kur bijis, kur ne, atskrien gailis un aizdziedas: «Kikerigū!»
Dancotāji nobīstas un visi sāk ar spēku lauzties no cimdiņa ārā. Muša dodas uz ķēniņa pili, pelīte uz kartupeļu pagrabu, zaķītis auzās, vilks krūmos, lācis mežā.
Skriedami saplēš vecīša cimdiņu. Un tā vecītis līdz šai dienai staigā ar vienu cimdiņu.