13 C
Rīga, Latvia
Tuesday, May 26, 2020
5 euro monēta pieci kaķi

Latvija, 5 eiro “Pasaku monēta I, Pieci kaķi”, 2015. gads.

2015. gadā Latvijas Banka uzsāk jaunu kolekcijas monētu sēriju – “Pasaku monētas”. Interesantakais par šo monētu ir tas, kā monēta būs ar sešu krasu uzdruku (trīs krāsas katrā monētas pusē). Svarīgi atzīmet monētu svaru un izmēru, kurš ir līdzīgs vecajam latu jubilejas monētam un kolekcijas eiro monētai “Rainis un Aspazija”. Maksimāla tirāža – 10 000 monētas. Cena – 39.00 EUR. Monēta tiks laista 24. novembrī.

Šobrīd monētu tirāža ir izpārdota un vairs nav pieejama Latvijas Banku kasēs.​

​Tehniskā specifikācija:
Dārgmetāla sastāvs: Ag. 925
Forma: apaļa
Diametrs: 38.61 mm
Svars: 31.47 g
Josta: gluda ar teksta gravējumu
Kaluma kvalitāte:
 Proof ar sešu krāsu uzdruku (trīs krāsas katrā monētas pusē)
Tirāža: 10 000 monētas

Mākslinieki
Anita Paegle — grafiskais dizains
Jānis Strupulis — plastiskais veidojums

Monētas priekšpuse (averss)
Gulta ar pieciem guļošiem kaķiem; gultas kājgalī rotājums, zem tā gadskaitlis 2015. No attēla pa labi puslokā vietoti kaķu vārdi: Muris, Ņuris, Incis, Mincis un Puncis.

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā kaķis, kas tur putras bļodu; pa kreisi – divi kaķi ar karoti un bļodiņu, pa labi – divi kaķi ar bļodiņām. Augšpusē skaitlis “5”, no tā pa kreisi slīpi vietots uzraksts KAĶI, pa labi – EURO.

Monētas josta
Uzraksti LATVIJAS BANKA un LATVIJAS REPUBLIKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

Monētu cena numismātikas veikalos:

Latvijas Banka – nav pieejama
coininvest.lv – 115.00 EUR
Latviancoins.lv – 120.00 EUR
eurogold.lv – 120.00 EUR​​​​​​
rns.lv – 150.00 EUR

Aktuālo monētas “Pieci kaķi” cenu var apskatīt coinsarea.com

pasaku monētu komplekts

Šogād tiks izlaists “Pasaku monētu komplekts” ar visam trīm “Pasaku monētam”

Jau 2015. gada decembrī kļuva zināms, kā 2017. gadā Latvijas Banka plāno izlaist "Pasaku monētas" komplektu kurā tiks iekļautas visas...

Nobalso par Latvijas monētām konkursā “Monētu zvaigznājs”

Klāt ikgadējais starptautiskais konkurss "Monētu zvaigznājs". Priecāsimies, ja atradīsiet laiku nobalsot par kādu no Latvijas...

Aptaujas “Latvijas gada monēta 2015” loterijas rezultāti

Gada monēta noskaidrota iedzīvotāju aptaujā. Kopumā balsojumā piedalījās 12 645 cilvēki, un par monētu...

Apskats: Latvijas Banku sudraba kolekcijas “Pasaku monēta I. Pieci kaķi.”

Latvijas Banku monētu sērija “Pasaku monētas”

Pasaku monētas sērijā tiks izlaistas trīs sudraba kolekcijas eiro monētas. “Pasaku monēta I, Pieci kaķi” kura ir izlaista 2015. gadā ir veltīta latviešu pasakai “Pieci kaķi”.

2016. gadā ir izlaista “Pasaku monēta II, Eža kažociņš” ir veltīta latviešu pasakai “Eža kažociņš”.

Pēdējā monēta sērijā “Pasaku monētas” tiks izlaista 2017. gadā un tiks veltītā pasakai “Vecīša cimdiņš”. 2017. gadā plānots izlaist Pasaku monētu komplektu kura tiks iekļautas visas trīs monētas vienā kārbiņā.

Latviešu pasaka “Pieci kaķi”

Latvieši vienmēr mīlējuši pasakas, kuru pamācošie vēstījumi vedina uz labestību un darba tikumu. Pasakās netrūkst pasaules ļaunuma, taču labais beigu beigās gūst virsroku. Šajā folkloras mantojumā iekodēta universāla tautas gudrība, filozofija un morāle, izspēlēts kāds dzīves modelis vai situācija un sniegta noderīga pamācība, ļaujot gūt emocionālu tikuma un labestības audzināšanu.

Latviešu tautas pasaka par pieciem kaķiem ir viena no tām, kuru vecāki pirms naktsmiera mēdz lasīt bērniem un kuru viņi atkal un atkal lūdz atkārtot. Minči rosās itin lietišķi: “Pieci kaķi brauca mežā malku cirst. Cirta, cirta pulka, nesacirta nekā. Visi, astes sacēluši, pārbrauca mājā. Pārbrauca mājā, apskatās labi – malkas nekā.

Nu brauca otrreiz, pārveda katrs pa pagalei: viena pagale īsa, otra strupa, trešā ne īsti strupa, ne īsti īsa. Beidzot visi pieci iekūra uguni, iekūra uguni, vārīja putru, izvārīja putru, ēda kā negauši. Saēdās labi, nespēja paiet, nolikās gulēt. Iesim tad lūkot, vai neguļ ir šobrīd?”.

Latviešu bērnu literatūras rakstniece Vilma Delle (1892–1980) šo pasaku vērta saviļņojošā un viegli komiskā dzejā. Viņas “Pieci kaķi”, kur, līdzīgi kā Kārļa Skalbes “Kaķīša dzirnavās”, valda glāstoši romantiska un līdzcietības pilna gaisotne, pirmo reizi tika publicēti “Jaunības Tekās” 1920. gadā, un vēstījums sākās šādi:

“Pieci kaķi sarunāja
Putru vārīt vakarā;
Pieniņš ir, katliņš ir,
Tikai malka jāgādā.”

Pēc ķibelēm ar kurināmā sagādi nāca caur pūlēm nopelnītais, parādot, ka tikai attapība, uzņēmība un čakls darbs ir labklājības pamatā:

“Izvārīja, padzesēja,
Apkārt visi sasēdās:
Ēda, ēda balto putru,
Vēderiņi pacēlās.”

Savukārt dzejnieka un grafiķa Alberta Kronenberga (1887–1958) “Pieci kaķi” 1949. gadā publicēti žurnālā “Bērnība” un rādīti kā ķildnieki, kas nekādi nespēj vienoties mērķtiecīgam kopdarbam un sagādāt malku.

Latvijas Bankas pasaku monētu sēriju ievada kolekcijas monēta “Pieci kaķi” ar atbilstošu 5 eiro nominālvērtību. Mākslinieces Anitas Paegles radītais monētas veidols nāk ar mīlestības pilnu piecu kaķu versiju kā ģimeniskas mājības, siltuma un labklājības simbolu naudas izteiksmē, kas jānopelna ar labiem darbiem.