Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka izlaidīs ekoloģijas tēmai veltītu sudraba kolekcijas 5 euro monētu “Liepas lapa”, uzsverot to, cik svarīgi ir rūpēties par vidi.

Monēta veidota liepas lapas formā, un tās aversā atveidots lapas dzīslojums, bet reversā lapas dzīslojumu simboliski veido Rīgas ielu tīkls.

Monēta “Liepas lapa” tapusi vidi saudzējoša un tai draudzīga projekta ietvaros: kalšanai izmantots pārstrādāts sudrabs, iesaiņojumam un informatīvajiem materiāliem – pārstrādāts papīrs.

Latvija, 5 euro "Liepas lapa", 2020. gads

Kolekcijas monētas grafiskā dizaina autors ir arhitekts Mārcis Kalniņš – viņa debija monētu mākslā bija 2016. gadā ar unikāla veidola un tehniskā izpildījuma kolekcijas monētu “Zeme”, kas bija veltīta mūsu planētas vietai cilvēka vērtību lokā un Visumā.

Kur un kā iegādāties?

Monētas iegāde būs iespējama tikai interneta vietnē e-monetas.lv no 3. novembra plkst. 12.00. Covid-19 pandēmijas dēļ jaunos numismātikas produktus nevarēs iegādāties Latvijas Bankas kasē. Interneta vietnē e-monetas.lv veikto pirkumu saņemšana būs iespējama gan pa pastu, gan klātienē Latvijas Bankas kasē.

Monētas cena: 53.00 eiro.

Maksimālā tirāža: 5000 eks.

Iegādes limits: 5 monētas.

Interneta vietnē e-monetas.lv veikto pirkumu saņemšana būs iespējama gan pa pastu, gan klātienē Latvijas Bankas kasē (lūdzam ņemt vērā, ka klātienes apmeklējuma gadījumā Latvijas Bankas vestibilā un kasē jālieto mutes un deguna aizsegs).

Monētu tehniskie dati

Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 18.13 g
Forma: neregulāra; attālums no kātiņa iedobes līdz lapas smailei: 32.00 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāteproof
Maksimālā tirāža: 5 000
Kalta 2020. g. Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande)

Latvijas Banka 5 euro "Liepas lapa", 2020. gads. Averss.

Monētas priekšpuse (averss)
Monēta veidota liepas lapas formā, un tās aversā atveidots lapas dzīslojums. Pa kreisi no līnijas, kas savieno kātiņa iedobi ar lapas smaili, vidusdaļā puslokā slīpi vietots uzraksts “5 euro” un lejasdaļā – gadskaitlis 2020, bet pa labi no tās vidusdaļā – uzraksts “Latvija”.

Latvijas Banka 5 euro "Liepas lapa", 2020. gads. Reverss.

Monētas aizmugure (reverss)
Lapas dzīslojumu simboliski veido Rīgas ielu tīkls.

Monētas josta
Gluda.

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Mārcis Kalniņš
Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča

Stāsts par monētu

Ekoloģijas tēma arvien aktīvāk ienāk mūsu dzīvē, jo strauji notiek būtiskas vides pārmaiņas. Arvien lielāks cilvēku skaits pārceļas uz dzīvi pilsētās, un viens no mūsdienu pilsētu attīstītāju svarīgākajiem uzdevumiem ir padarīt tās iespējami patīkamākas dzīvošanai un zaļākas.

Atšķirībā no daudzām citām lielām pilsētām Rīga ir samērā zaļa. Šī īpašība kļūst arvien nozīmīgāka, pilsētai attīstoties. Zaļās zonas pilsētā uzlabo mikroklimatu, jo attīra gaisu un ūdeni, tā uzlabojot cilvēku veselību. Tās ir kultūras mantojums un vienlaikus vienkāršs un ekonomisks risinājums, lai samazinātu cilvēku ietekmi uz vidi.

Tāpat kā lapai ir dzīslu struktūra, arī pilsētai ir ceļu, pārvadu un maģistrāļu sistēma. Rīgas ielu tīkls kalpo cilvēkiem, ļaujot viņiem pārvietoties pilsētvidē tāpat, kā lapā vielas ceļo pa tās dzīslām. Liepa ir viena no visbiežāk sastopamajām un izturīgākajām koku sugām Rīgā. Vienlaikus šis koks, kas sasniedz 200–300 gadu vecumu, simbolizē vienu no svarīgākajiem pilsētas resursiem. Liepas apveltītas ar lielu putekļu uztveršanas spēju un dāvā pilsētniekiem tīru gaisu. Veselīgs koks gada laikā saražo skābekli vismaz 10 cilvēkiem. Mūsdienās šī bieži sastopamā, vienkāršā dabas daļa ir jānovērtē un jāsaglabā.

Daba pilsētvidē dod ārkārtīgi lielu labumu, taču tā ir viegli ievainojama. Šis līdzsvars cilvēkiem ir jānodrošina, lai spētu saglabāt savu pilsētvidi dzīvojamu. Mēs katrs varam sniegt savu ieguldījumu zaļākas un patīkamākas pilsētvides veidošanā, mainot vai pielāgojot savus ikdienas paradumus.

Latvijas Banku monētu programma 2020

Šogād Latvijas Banka plāno izlaist piecas kolekcijas monētas, kā arī vienu 2 eiro piemiņas monētu un vienu apgrozības monētu komplektu.

Citas kolekcijas monētas būs veltītas šādām Latvijai nozīmīgām tēmām:

Informācija par piekto kolekcijas monētu tiks sniegta vēlāk.

Ierobžota veida jau tika izlaista 2 eiro piemiņas monētu “Latgales keramika” un apgrozības monētu komplektu, kas veltīts Latgales podniecībai.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit