Apritēja simts gadi kopš 1920. gada 7. jūnija dziesma – lūgšana “Dievs, svētī Latviju!” tika apstiprināta par Latvijas Republikas himnu. 

Baumaņu Kārļa 1872. gadā sarakstītā dziesma sākumā bija vienkārša kora dziesma, kas rakstīta īpaši dziesmu svētkiem 1873. gadā. Himnas pirmatskaņojums notika I Vispārējo latviešu dziesmu svētku svinīgajā atklāšanas aktā 1873. gada 26. jūnijā Rīgas Latviešu biedrības zālē. 

Himnas oriģinālu sargā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs. Muzeja apmeklētāji to nevar apskatīt. Krājuma glabātāja Antija Erdmane-Hermane ver smagas, senas durvis, un nonākam nelielā telpā ar klusinātu gaismu un daudziem slēgtiem skapjiem. Tas ir fonds, kur glabājas relikvijas, kas stāsta par Dziesmu svētkiem, latviešu mūzikas vēsturi un komponistiem.

Vārdi “Dievs, svētī Latviju!” uz Latvijas monētām.

Latvijas himnai nav veltītas monētas, jo kā atzīme Latvijas Banka tas vārdi “Dievs, svētī Latviju!” jau ir iemūžināti vairākās monētās – “Ģerboņu monētā”, “Valsts atdzimšana”, “Sudraba pieclatnieks” un, protams, Latvijas 2 eiro apgrozības monētās (tajā skaitā 2 eiro piemiņas monētas).

Tikai monētā “Valsts atdzimšana” vārdi “Dievs, svētī Latviju!” it attēloti monētas reversā. 

1 Lats Valsts atdzimšana, 2007. gads

“Gerboņu monēta”, “Sudraba pieclatnieka” un Latvijas 2 eiro apgrozības monētas vārdi “Dievs, svētī Latviju!” ir attēloti monētu joslā.

Interesanti

Kad 1929. gadā tika izlaists pirmais Sudraba Pieclatnieks, cilvēki saka pamanīt, kā dažām no monētām uzraksts “Dievs” uz monētas joslās sanāk tieši virs tautu meitas “Mildas” galvas. Pilnais uzraksts uz joslas ir DIEVS *** SVĒTI *** LATVIJU ***. Ņemot vērā šo nejaušību, šāda veida 5 Latu monētu sauca par “nemaināmu monētu”.  
 
Bet pēc tam kad monēta tika kalta vēlreiz 1931. un 1932. gadā, cilvēki vairs nepievērsa uzmanību šādā veida niansēm. 

Sudraba pieclatnieks. Nemaināma monēta.

Patiesība šāda veida īpatnību jūs varat atrast arī uz Latvijas 2 eiro apgrozības monētām ar tautas meitas attēlu, jo tas dizains ir balstīts uz oriģināla 5 Lati sudraba monētas. Un tapāt kā sudraba pieclatniekā, Latvijas 2 eiro monētas josla arī nav nebīdāma, un ir iespēja, kā tieši jūs atradīsiet jaunu Latvijas 2 eiro “nemaināmu monētu” ar vārdu “Dievs” virs tautas meitas galvas. Iespējams tā arī kļūs par jūsu laimes monētu.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit