Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par “Latvijas gada monētu 2019” atzīta kolekcijas monēta “Kaķīša dzirnavas” (videostāsts), kas veltīta latviešu dzejnieka, prozaiķa un politiķa Kārļa Skalbes (1879–1945) daiļradei.

Kolekcijas monētas “Kaķīša dzirnavas” grafiskā dizaina autore ir Elīna Brasliņa, bet plastisko veidojumu darinājusi Ligita Franckeviča. Šī bija jaunās un talantīgās mākslinieces Elīnas Brasliņas debija monētu mākslā. Plašākai sabiedrībai viņa ir pazīstama kā grāmatu ilustratore (izdots jau vairāk nekā 20 bērnu grāmatu ar Elīnas Brasliņas ilustrācijām, t.sk. grāmatu sērija “Mākslas detektīvi”), un nesen uz kinoteātru ekrāniem parādījās arī pirmā viņas animētā filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”.

5 eiro Kaķīša dzirnavas, 2019. gads
5 eiro Kaķīša dzirnavas, 2019. gads

“Simboliski, ka 2019. gada monētu nosaucam visai pasaulei sarežģītā laikā, kad galvenās atkal ir vispārcilvēciskās vērtības, tostarp iejūtība, rūpes par tiem, kuriem nepieciešama palīdzība, gatavība ziedoties kopēja labuma vārdā. Kārļa Skalbes pasakās ir morālais kods, kas, ieprogrammēts mūsu tautas apziņā, palīdz un stiprina grūtos laikos,” uzsver Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas priekšsēdētājs, Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

Arī šogad savu izvēli izdara Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisija, kurā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, Dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska un Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Elita Ansone un kura nosaka mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu, bet Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) nosauc bibliotēku apmeklētāju izvēli.

LNMM par mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu nosauca latviešu gleznotāja, grafiķa un scenogrāfa Niklāva Strunkes (1894–1966) radošajam mantojumam veltītu īpašas formas sudraba kolekcijas monētu. Monētas “Niklāvs Strunke” (videostāsts) grafiskā dizaina autors ir Paulis Liepa, bet plastisko veidojumu darinājis Ivars Drulle.

5 eiro Niklāvs Srunke, 2019. gads
5 eiro Niklāvs Srunke, 2019. gads

LNMM direktore Māra Lāce: “Monētā lakoniski un pārliecinoši ietverti Niklāva Strunkes darbi, kas raksturo autora māksliniecisko rokrakstu klasiskā modernisma periodā un ir iekļauti Latvijas kultūras kanonā. Veiksmīga ir apaļās monētas nošķeltā sāna kompozicionālā saskaņa ar aversā un reversā atveidotajām Strunkes gleznām “Cilvēks, kas ieiet istabā” un “Pašportrets ar lelli”, kur redzam lielisku atšķirīgas intensitātes matējumu lietojuma piemēru. Izmantotais burtu dizains sasaucas ar 20. gs. 20. un 30. gadu stilistiku. Monētas forma un apstrāde, teksta un attēlu saspēle veido lakonisku, spēcīgu un uzrunājošu vizualitāti.”

Savukārt KISC speciālbalvu saņēma monēta “Kaķīša dzirnavas”. KISC direktora vietniece Sandra Ozoliņa: “Priecājamies, ka, neraugoties uz nestandarta situāciju, laikā, kad bibliotēkas apmeklētājiem slēgtas, daudzas no tām tomēr atradušas risinājumu un aktīvi aicinājušas savus lasītājus piedalīties Latvijas Bankas rīkotajā tradicionālajā, skaistajā “Latvijas gada monētas” pasākumā, kurā katru gadu iesaistāmies sadarbībā ar digitālo zinību resursu letonika.lv. Arī šogad savu iepriekšējā gada skaistāko monētu izvirzīja Latvijas pašvaldību publiskās bibliotēkas, un nav nejaušība, ka bibliotēku balsojumā uzvarējusi monēta, kura tapusi pēc literāra darba motīviem, – “Kaķīša dzirnavas”.

12 no reģistrētajiem dalībniekiem, kas piedalījās balsojumā par izcilāko 2019. gada kolekcijas monētu, balvā saņems kādu no šīm monētām. Monētu ieguvēju saraksts ir publicēts vietnē www.bank.lv, bet par balvu saņemšanu sazināsimies individuāli.

Atbalstot #paliecmājās un #Ēkultūra iniciatīvu, Latvijas Banka aicināja “Latvijas gada monētas” aktivitātes izmantot, lai virtuāli izzinātu mūsu kultūrvēsturiskās vērtības, kas iemūžinātas Latvijas monētās.

Erudīcijas spēle “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes” ļāva digitālajā vidē https://www.letonika.lv/spele pārbaudīt zināšanas par 2019. gadā izlaistajām monētām un vērtībām, par kurām tās stāsta. Kopumā spēlē piedalījās gandrīz 400 dalībnieku no 122 bibliotēkām.

2019. gadā tika izlaistas četras kolekcijas monētas. Kolekcijas monēta “Kaķīša dzirnavas” mudina atcerēties un no jauna pārlasīt iemīļotākās literārās pasakas, arī Kārļa Skalbes literāros darbus. Neparastas formas sudraba monēta “Niklāvs Strunke” aicina doties vizuālās mākslas pasaulē un iepazīt Niklāva Strunkes mākslu un dzīvesstāstu. Divu autoru veidotā kolekcijas monēta “Meža veltes” stāsta par mūsu tradīcijām un dabas bagātībām, savukārt patriotiskā monēta “Brīvības cīņas (1918–1920)” nes izzinošu vēstījumu tiem, kuri interesējas par Latvijas vēsturi.

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
AVOTSLatvijas Banka
Iepriekšējais rakstsDevona periodam veltīta kolekcijas monēta būs ar foto-luminiscento apdruku
Nākamais raksts30. gadu jubileja kopš Neatkarības deklaracijas parakstīšanas – 1 Lats “Neatkarības deklarācija”
Latvijas Banku apgrozības, kolekcijas un 2 eiro piemiņas monētas. Ziņas, raksti un apskati.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit