18. novembris mums visiem asociējas ar Latvijas Neatkarības dienu.  Bet šajā datuma savu dzimšanas dienu svin arī Brīvības piemineklis, kuru svinīga atklāšana notika 1935. gada 18. novembrī.

Brīvības piemineklis ir tautas brīvības simbols. Tas reiz celts un atjaunots par tautas ziedojumiem, un tiks gaismā celts par tautas līdzekļiem. Svinīgi patriotiski noskaņotais novembra mēnesis ir labākais laiks atcerieties un parunātu par Brīvības pieminekli, tam veltītam monētam un tas nākamo attīstības posmu – Brīvības pieminekļa izgaismošanas projektu.

Brīvības piemineklis Latvijas Banku monētās

Latvijas Banku monētas Brīvības piemineklis tika attēlots vienu reizi. Bija arī liela iecere to attēlot Latvijas 2 eiro apgrozības monētā, kas diemžēl neīstenojas…

Brīvības piemineklis jubilejas 10 Latu monēta “Rīga 800: 20. gadsimts”

Sagaidot Rīgas 800. gadu jubileju Latvijas Banka izlaida plašu jubilejas latu monētu sēriju “Rīgai – 800”, kurā ietilpst 8 sudraba monētas. Katra no astoņām sudraba jubilejas monētām tika veltīta vienam gadsimtam Rīgas vēsturē. Datumi ļoti labi sakrita, jo savu 800. gadadienu Rīga svinēja 2001. gadā ienākot 21. gadsimtā, tādejādi ieliekot punktu 20. gadsimtā. 

Latvijā par XX gadsimtā izcīnītās un atgūtās valstiskās neatkarības simbolu kļuvis pēc tēlnieka Kārļa Zāles (kuram arī ir veltīta monēta) meta 1935. gadā Rīgas centrā uzceltais Brīvības piemineklis. Tādēļ 10 Latu “Rīga 800: 20. gadsimts” monētu reversā atveidots Brīvības tēls pieminekļa smailē. 

10 Latu "Rīga 800: 20. gadsimts", 1998. gads.
10 Latu “Rīga 800: 20. gadsimts”, 1998. gads ar Brīvības pieminekli monētas reversā.

Latvijas 2 eiro monēta “Brīvības piemineklis”

Lai uzzinātu sabiedrības viedokli par to, ko labāk attēlot uz Latvijas eiro monētām, tika rīkots speciāls tautas ideju konkurss. Tas norisinājās 2004. gadā, un Latvijas Banka saņēma 1088 darbus ar priekšlikumiem par monētas dizainu. 

Starp daudzajiem priekšlikumiem dažādi Latvijas seju raksturojoši arhitektūras pieminekļi parādās vairākkārt – Doma baznīcas smaile, Aglonas bazilika, Rundāles pils un, visbiežāk, protams – Brīvības piemineklis (Avots). Tieši šo Latvijas neatkarības simbolu cilvēki atzinuši par mūsu eiro monētu dizainam atbilstošāko.

Žūrija par labāko atzina jēkabpilietes Ilzes Kalniņas ideju, ka uz eiro monētām ir jāatveido tautumeitas portrets, Brīvības piemineklis un Latvijas ģerbonis. Savu darbu viņa nosauca “Brīvība – Eiropas vērtība!”.

Vēlāk tika nolemts Brīvības pieminekli monētu dizainā neizmantot, jo jaunākās eiro dizaina vadlīnijas nosaka, ka 12 zvaigzņu motīvam uz ārējā gredzena visām valstīm jābūt vienādam, tādējādi pieminekļa attēlu vajadzētu pārlieku samazināt (sk. attēlu zemāk) 

Latvijas 2 eiro apgrozības monētu vecais dizains.
Latvijas 2 eiro apgrozības monētu vecais dizains.

Tādēļ tautumeitas portretu nolēma attēlot arī uz 2 eiro monētas un tautas velme redzēt Brīvības pieminekli Latvijas eiro monētas neīstenojas.

Tautas ziedojumi Brīvības piemineklim

Brīvības pieminekļa celtniecība

Brīvības pieminekļa celtniecības darbi sākās 1931. gadā un tos finansēja no tautas ziedojumiem. Tautas atsaucība un izpratne par ziedojumu nepieciešamību bija pārsteidzoša un demonstrēja apvienošanās spēju noteiktam mērķim. Ziedošanas akcijas veicināja arī dažādi aicinājumi, kas bija patriotiskās noskaņās rakstīti un labi saprotami ikvienam. Brīvības piemineklim tika saziedots  ~ 3 miljoni latu! Pieminekļa celtniecībai izlietoja 2 381 370,74 latus, atlikumu nodeva Brāļu kapu komitejai, jo paralēli Brīvības piemineklim tika veidots Brāļu kapu memoriāls (Avots). 

1 lats ziedojums Brīvības pimineklim
1 lats ziedojums Brīvības pimineklim. Avots: zudusilatvija.lv
10 latu ziedojumu karte Brīvības pimineklim. 1928. gads.
10 latu ziedojums Brīvības pimineklim. Avots: Ziedojumu karte. 1928. gads. LNA LVVA, 1303. f., 4. apr., 5. l., 210. lp.

20. gs. 40. un 50. gados Brīvības piemineklis vairākkārt bija kritiska jautājuma skarts. Piemineklim palikt vai to nojaukt? Laika gaitā vairākkārt ir pārbaudīts Brīvības pieminekļa fiziskais stāvoklis un notikušas divas restaurācijas, 1980.-1981.gadā atjaunoja zvaigžņu zeltījumu, kas bija samērā drosmīgs pasākums padomju varas apstākļos. 

Brīvības pieminekļa liela restaurācija

Otrā liela restaurācija jau notika neatkarīgās Latvijas laikā 1998-2001 un bija daudz pamatīgāka, ar vietējo un pieaicināto speciālistu iepriekšējas izpētes palīdzību. Ar moto „Kas tautas celts un aprūpēts, pastāvēs mūžam!” 1998. gada 13. jūnijā Rīgas Latviešu biedrības namā tika nodibināts Brīvības pieminekļa atjaunošanas fonds (BPAF). Iniciators un fonda priekšsēdētājs Raimonds Bulte sadarbībā ar Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu pārvaldi un latviešu biedrībām un organizācijām ārzemēs vāca līdzekļus pieminekļa izpētei. Pavisam tika saziedoti ~ 540 000 latu. Rīgas 800 gadu jubileju Brīvības piemineklis sagaidīja atjaunots un cēls. (Avots)

Ziedojumu vākšana Brīvības pieminekļa remontdarbiem.
Akcija ”Mirdzi kā zvaigzne”. Ziedojumu vākšana Brīvības pieminekļa remontdarbiem. 1999. gada 30. augusts. LNA LVKFFDA, 173176N. Avots: http://www.archiv.org.lv

Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds

Tagad pienāca trešā reize, kad tauta vāc ziedojumus Brīvības piemineklim. Pēc bijušā Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera iniciatīvas 2018. gada 4. oktobrī tika dibināts Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds, kura misija ir organizēt Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekta izstrādi, saskaņošanu un realizēšanu. Ar akciju “Gaisma mūsu brīvībai” fonds publiski vāc ziedojumus, lai īstenotu pieminekļa izgaismošanu. Līdz šim jau vairāk kā 300 ziedotāji atbalstījuši Brīvības pieminekļa izgaismošanas ideju. Kopumā šobrīd ir saziedots 22 737 eiro. (Avots)

Brīvības pieminekļa izgaismošana plānota trīs dažādās noskaņās:

  • ikdienas apgaismojums, kas iedegas līdz ar tumšā laika iestāšanos;
  • svētku izgaismojums, ko izmanto valsts svētkos vai citos svinīgos, tajā skaitā ar valsts protokolu saistītos sarīkojumos;
  • īpašais izgaismojums, kas radīs brīnumu un māksliniecisko baudījumu.

Parmonētam.lv un Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds aicina līdzdarboties labdarības kustībā “Gaisma mūsu brīvībai”, lūdzot ziedot Brīvības piemineklim un kļūt par brīvības gaismas draugu!

Vairāk par Brīvības pieminekļa izgaismošanu var izlasīt brivibaspiemineklis.lv

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
Sludinājumi SSKA.LV

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu