Latvijas Banka otrdien, 17. septembrī, izlaidīs Latvijas ģerboņa rašanās vēsturei veltītu 2 eiro piemiņas monētu “Uzlecošā saule”. Izlaižot šo monētu, tiks godināts arī mākslinieka Anša Cīruļa (1883–1942) mākslinieciskais devums, kas iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

Vairāk par monētas dizaina tapšanu var uzzināt intervijā ar monētas dizaina autoru Ivaru Drulle 🔗

Tirāža un cena

Jaunās piemiņas monētas nonāks apgrozībā tāpat kā cita skaidrā nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus. Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā monētas būs pieejamas apmaiņai no 17. septembra plkst. 8.30. Monētas tirāža ir 0.3 milj. eksemplāru. Monētas apmaiņai, t.sk. rullīšos, būs pieejamas tikai Latvijas Bankas kasēs.

Latvijas Banka informē 🔗, kā īpašu iegādes limitu šai monētai (arī suvenīriesaiņojumā) nav, vienīgi jārēķinās, ka vienā maiņas reizē bez maksas izsniedz 250 apgrozībā nebijušu monētu.

Protams, atkarība no pieprasījuma situācija var arī mainīties.

Piemiņas 2 eiro monēta "Uzlecošā saule"
Piemiņas 2 eiro monēta “Uzlecošā saule”

Latvijas Bankas pieredze liecina, ka šāda tirāža ir pietiekama, lai monētu apmaiņai pietiktu visiem interesentiem vismaz vairākas nedēļas.

Kopējā monētas tirāža suvenīriesaiņojumā Brilliant Uncirculated kvalitātē ir 7 000 eksemplāru (cena Latvijas Bankas kasēs – 7.90 eiro).

2 eiro monēta "Uzlecošā saule" suvenīriesaiņojumā
2 eiro monēta “Uzlecošā saule” suvenīriesaiņojumā

Par monētu

Latvijas valsts rašanās laikā uzlecošas saules motīvs bija iecienīts – jaunas valsts tapšana tika salīdzināta ar saules parādīšanos pie debesīm. Ar mākslinieka Ivara Drulles 🔗 palīdzību piemiņas monētā “Uzlecošā saule” pārdzimis mākslinieka Anša Cīruļa radītais saules motīvs, kas kalpoja kā pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem.

Šis motīvs 1915. gadā pirmo reizi tika atveidots latviešu strēlnieku bataljona krūšu nozīmēs un 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona karogā. 1917. gadā Ansis Cīrulis radīja autonomas Latvijas simbola metu (zeme, virs kuras attēlota uzlecoša saule ar lauzītiem stariem). Tas bija pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem.

Latvijas Bankas izlaisto piemiņas monētu nacionālajā pusē ir uzraksts “LATVIJA”, un monētas jostu, tāpat kā visām citām Latvijas Republikas 2 eiro apgrozības monētām, rotā uzraksts “DIEVS * SVĒTĪ * LATVIJU *”. Jaunā 2 eiro monēta kalta Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande).

Jaunās piemiņas monētas nacionālās puses grafiskā dizaina un plastiskā veidojuma autors ir mākslinieks Ivars Drulle, savukārt monētas kopīgā puse ar nominālvērtības norādi (mākslinieks Luks Luikss (Luc Luycx)), materiāls un izmērs neatšķiras no citām 2 eiro apgrozības monētām. Monēta ir kalta Nīderlandē – Koninklijke Nederlandse Munt N.V. 

Kur un kā iegādātie

2 eiro “Uzlecoša saule” suvenīriesaiņojumā būs iespējams iegādāties Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu iegādes vietnē internetā e-monetas.lv 🔗, kurā iegādei pieejams plašs Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu klāsts. Vietnē e-monetas.lv numismātikas produktus varēs iegādāties arī juridiskās personas Latvijā.

Apgrozībai paredzētas monētas apmaiņai, t.sk. rullīšos, būs pieejamas tikai Latvijas Bankas kasēs. Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā monētas būs pieejamas apmaiņai no 17. septembra plkst. 8.30.

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
Sludinājumi SSKA.LV

1 komentārs

  1. Ja LB kasēs beidzās monētas ap 540 numuriņu, un, pieņemot ka katram klientam tika 250 monētas, rodās jautājums – KUR (KAM) IR PĀRĒJĀS 165`000 MONĒTAS???

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu