21. jūnijā plkst. 18:54 Latvijā sākas vasara! Šodien vasaras saulgriežu svētku svinēs dažādās Latvijas pilsētās, novados un ciemos. Bet lielāka daļa līgot sāks Jāņu vakarā, 23. jūnijā.

Kad gada ritējumā diena ir visgarākā un nakts – visīsākā, latvieši svin Jāņus, pavadot visīsāko nakti nomodā pie ugunskura vai pundeles – kārts galā paceltas uguns. No gadskārtu svinībām Jāņi ir vispilnīgāk saglabājies tradīciju un ieražu kopums, kas aptver gan svētku gaidīšanas, gatavošanās, gan svinēšanas un atsvētes norises.

Jāņi ir latviešu gadskārtas svētki, ko svin vasaras saulgriežu laikā, kad ir visīsākā nakts un visgarākā diena. Dienu pirms Jāņiem sauc par Zāļu dienu, tās vakaru sauc par Jāņu vakaru, nakti par Jāņu nakti un nākamā diena ir paši Jāņi. Valsts noteiktā Jāņu diena ir 24. Jūnijā.

Latvijas Banka nepagāja garam šīm svarīgajam notikumam izlaižot vairākas tematiskas latu un eiro piemiņas un kolekcijas monētas.

1 Lats “Jāņu vainags”, 2006. gads

Pirmo reizi Jāņiem veltīto monētu Latvijas Banka izlaida 2006. gadā 16. Jūnijā.  Tas bija īpaša dizaina apgrozības 1 Lats “Jāņu vainags”. Tirāža – 500 000 monētas. Monētas grafisko dizainu veidojusi Dace Lielā, un ģipša modeli — Ligita Franckeviča. 1 lata “Jāņu vainags” monētas kaltas Somijas kaltuvē “Rahapaja Oy”. 

Liela loma Jāņos veltīta jāņuzālēm, ko izmantoja arī vainagu vīšanā, kas tāpat kā jāņusiers un jāņuguns simbolizē sauli. Ozolu vainagi tika doti puišiem un saimniekam. Vainagu vīšana Jāņos ir dzīva tradīcija, tāpat līgošana lauku mājās, tāpēc ne velti monētā redzam kuplu ozollapu vainagu kāda līgotāja — varbūt tieši Jāņa — galvā.

1 Lats “Alus kauss”, 2011. gads

2011. gadā pirms Jāniem tika izlaists īpaša dizaina apgrozības 1 Lats “Alus kauss”, kuru reversā attēlots alus kauss. Tirāža – 1 000 000 monētas. Monētas grafisko dizainu veidojis mākslinieks Juris Dimiters, un ģipša modeli – tēlnieks Andris Vārpa. Monēta kalta Nīderlandes kaltuvē Koninklijke Nederlandse Munt.

Alus kauss ir viens no līgošanas svētku simboliem bez kura Jāņus nevar par iedomāties, jo arī pats alus šai zemē darīts un dzerts izsenis. Jāņa dienā dzēra alu un ēda Jāņu sieru, lai nākamajā vasarā augtu mieži un govis dotu vairāk piena. Arī aplīgotājus no kaimiņu mājām pacienāja gan ar sieru, gan ar alu.

Latvija 1 Lats Alus kauss 2011 reverss
Latvija, 1 Lats “Alus kauss”, 2011. gads. Monētu reverss.
Latvija 1 Lats Alus kauss 2011 averss
Latvija, 1 Lats “Alus kauss”, 2011. gads. Monētu averss.

Ar šo monētu notika arī nedaudz komiska situācija, kad Veselības ministrija (VM) nosūtījusi vēstules Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) un Latvijas Bankai, kurās pauž neizpratni par valsts iestāžu iesaistīšanos netiešā alkohola reklamēšanā. 

5 eiro “Gadskārtu monēta”, 2014. gads

Viena no pirmām Latvijas Banku kolekcijas eiro monētām – “Gadskārtu monēta” – daļēji tika veltīta arī Jāņiem. Sudraba kolekcijas 5 eiro “Gadskārtu monēta” tika izlaista 2014. Gadā. Tirāža – 10 000 monētas. Grafiskais dizains: Arvīds Priedīte. Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča. Monēta kalta Nīderlandes kaltuvē Koninklijke Nederlandse Munt.

5 euro gadskārtu monēta
Latvija, 5 eiro “Gadskārtu monēta”, 2014. gads

Monētas aversā redzama saule, ap kuru aplī kārtoti četriem gadalaikiem raksturīgo lauku darbu veicēju tēli, bet gar monētas malu aplī izvietoti visu gadalaiku noslēdzošo mēnešu senie nosaukumi. Savukārt monētas reversā attēlots tradicionālais latviešu istabas rotājums – kartupelis ar tajā saspraustiem salmiem –, bet ap to aplī kārtoti latviešu gadskārtu ieražas raksturojošie tēli. Gar monētas malu aplī izvietoti gadskārtu nosaukumi.

Tieši monētu reversa jūs varat redzēt līgotāju Jāņu vainaga ar alus kausu rokās. Ja, ja, abiem šiem svētku atribūtiem ir veltītas augstāk aprakstītas 1 lats apgrozības monētas.

gadskārtu monēta

“Visi gaida Jāņa dienu,
Puiši gaida, meitas gaida;
Puišiem alu, puišiem sieru,
Meitām zāļu vainadziņus.”

Tautas dziesma

Avoti: Wikipedia, Letonika, Latvijas Banka (1, )

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu