Neskatoties uz to, ka Latvijā iedzīvotāji jau piecus gadus dzīvo ar eiro kabatā, joprojām neapmainīti ir simtiem tonnu santīmu monētu un vairāk nekā miljons latu banknošu skaidrā naudā. Neatkarīgās aplēses liecina, ka pie iedzīvotājiem un kolekcionāriem Latvijā un ārvalstīs kopumā glabājas vairāk nekā 233 miljoni latu.

Gada nogale pirms pieciem gadiem bija drudžaina gan finansistiem, gan uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem: valsts gatavojās nacionālo valūtu – latus – aizstāt ar kosmopolītisko eiro. Piecu gadu laikā iedzīvotāji un uzņēmēji jau ir pilnībā pieraduši pie cenām eiro un reti kurš vairs atceras, cik maksāja benzīns vai piena paka latos 2013. gada nogalē. Toties daudzās ģimenēs joprojām glabājas latu kolekcija ar stārķa, skudras, eža utt. attēliem monētas reversā.

Latus taupa kā piemiņu

2013. gada beigās apgrozībā bija aptuveni 1,2 miljardi latu naudas izteiksmē. Latvijas Bankas rīcībā esošā informācija liecina, ka 2013. gada nogalē un 2014. gada laikā pret eiro tika samainīti 954 miljoni latu, bet pēc tam ik gadu – par pāris miljoniem. Līdz šim kopumā no apgrozības ir izņemti 966,7 miljoni latu. Šobrīd vēl neapmainīts ir 61 procents latu un santīmu monētu un četri procenti latu banknošu.

Latvijas Banka, kas veic latu apmaiņu pret eiro, par vēl neapmainītajiem latiem neraizējas. «Lielākā daļa no pašlaik, piecus gadus pēc eiro ieviešanas, neapmainītajiem latiem nekad neatgriezīsies Latvijas Bankā, ko apliecina arī citu eirozonas valstu pieredze,» Neatkarīgajai uzsver Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Lasīt pilnu rakstu NRA.LV →

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu