Latvijas Banka izsludināja publisko iepirkumu par Niklāva Strunkes daiļradei veltītas kolekcijas monētas izgatavošanu. Monētu plānots izlaist 2019. gadā.

Atjaunots 05/07/2019: sudraba kolekcijas monēta “Niklāvs Strunke” tiks izlaista 11. jūlijā.

Niklāvs Strunke (1894–1966) bija latviešu gleznotājs, grafiķis, darbojies vitrāžā, scenogrāfijā, rakstījis par mākslu (arī ar pseidonīmu Palmēnu Klāvs), viens no oriģinālākajiem māksliniekiem latviešu modernistu paaudzē.  

“Niklāvs Strunke ir viens no savdabīgākajiem māksliniekiem latviešu modernistu paaudzē, kas sevi pieteica un apliecināja līdz ar neatkarīgās Latvijas dzimšanu un savu radošo pacēlumu piedzīvoja 20.gadsimta 20.gados,” norāda mākslas zinātniece Aija Brasliņa. 

Kultūras kanonā Strunke ir ierakstīts ar gleznu “Cilvēks ieiet istabā”. Tā gleznota 1927.gadā, un to pieskaita vēlīnajam latviešu kubismam. 

“Tiek pieņemts, ka glezna ir darināta Itālijā,” turpina Brasliņa. “Šajā darbā pārklājas ne tikai kubisma iespaidi, bet arī cita ģeometrizējoša stilizācija. Kā talantīgs ģeometrizētājs Strunke ir sakausējis šajā darbā iespaidus no konstruktivīsma, supremātisma, jo viņa autoritātes bija krievu avangarda vidē meklējamas.” 

Niklāva Strunkes glezna „Cilvēks, kas ieiet istabā”, 1927. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājums
Niklāva Strunkes glezna „Cilvēks, kas ieiet istabā”, 1927. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājums

Lielākā Strunkes darbu kolekcija ir Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Strunkes arhīvs ir nonācis arī Rakstniecības un mūzikas muzejā un Nacionālā vēstures muzeja nodaļā “Dauderi”. Strunkes darbi pazīstami arī ārpus Latvijas robežām. 

Kā stāsta Brasliņa, tieši Strunke esot itālisko “Čau!” ieviesis Rīgā. 

Plašāk par mākslinieku Niklāvu Strunki – Latvijas Kultūras kanona mājaslapā. 

Latvijas Kultūras kanons izveidots pirms nepilniem 10 gadiem – ar mērķi izcelt mūsu nācijas sasniegumus. Tagad, gaidot valsts simtgadi, Latvijas Nacionālā bibliotēka atjaunojusi kanonam veltīto mājaslapu, kā arī izveidojusi īpašu tam veltītu orientēšanās spēli, kas norit pa visu Gaismas pils ēku. 

Mājaslapā varam ieklausīties dažādu nozaru speciālistu teiktajā par kanona vērtībām, un dažas viņu atziņas dzirdēsim arī rubrikā.

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
Sludinājumi SSKA.LV

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu