“Latvijas Avīzes” lasītāji jautā, kur pašlaik glabājas Latvijai piederošais zelts un kāda ir šo krājumu nozīme pašlaik?

Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols atbild, ka Latvijai ir 7,7 tonnas zelta, kas glabājas Anglijas centrālajā bankā. Zelts kopā ar ārvalstu valūtu rezervēm veido Latvijas Bankas ārējās rezerves. Šo zelta krājumu vērtība naudas izteiksmē ir aptuveni 300 miljoni eiro. Bet, pēc viņa teiktā, šī nav pati nozīmīgākā daļa no Latvijas Bankas pārvaldītajām rezervēm, kas 2017.gadā bija 5,75 miljardu eiro apmērā.

Tirgus operāciju pārvaldes vadītāja vietniece Daira Brunere paskaidro, ka šis zelts tiek uzskatīts par riska mazināšanas un ieguldījumu dažādošanas (diversifikācijas) instrumentu, par ieguldījuma iespēju apstākļos, kad aug inflācija, valstu risks. Zelta cena ir atkarīga no tā, cik noteiktā laika brīdī tirgus dalībnieki vēlas par to maksāt. Pašlaik, kad procentu likmes ir tuvas nullei, šis zelts nepelna noguldījuma procentus.

Pēc viņas teiktā, tādējādi šiem zelta krājumiem pašlaik vairāk ir politiska, psiholoģiska un emocionāla nozīme, jo tie tika uzkrāti Latvijas Republikas neatkarības pirmajos gadu desmitos.

Tradicionāli arī citu valstu centrālajām bankām ir savi zelta krājumi, tāpēc Latvijas Banka negrasās no tiem atteikties. Mūsdienās centrālās bankas cenšas neturēt lielus zelta krājumus tāpēc, ka, pirmkārt, zelts ir diezgan neparocīgs valūtas nodrošinājums, jo nav tik likvīds kā konvertējamās valūtas – zelta tirgus ir neliels un nelikvīds salīdzinājumā ar valūtu tirgiem. Otrkārt, raugoties no ekonomiskā viedokļa, zelta uzkrāšana nav izdevīga uzglabāšanas un transportēšanas izdevumu, kā arī zemo noguldījuma procentu dēļ.

Lasīt pilnu rakstu LA.LV ⇒

— — —

Festivāla “Staro Rīga 2018” laikā aizraujošā 3D projekcijas raisītā piedzīvojumā tiks izstāstīts Latvijas centrālās bankas stāsts – kādas apstākļu sakritības, kādi spēki un norises ļāva tapt Latvijas valstij un vēlāk likumsakarīgi arī tās finanšu sistēmai; ko katram no mums nozīmē Latvijas Bankas darbs šodien un rīt; kāda ir tautas dzejnieka Raiņa saistība ar zeltu un simbolu, ko reizēm mīļi saucam arī par Mildu?

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
Sludinājumi SSKA.LV

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu