Dibinot Latvijas valsti, naudas jomā valdīja haoss

Latvijas naudas vēsture 100 gadu garumā

0
1066

Cik sarežģīta simt gados ir bijusi Latvijas vēsture, tik sarežģīta bijusi arī naudas vēsture. 1918. gadā, dibinot Latvijas valsti, apgrozībā atradās milzīgs daudzums dažādu valstu un varu naudas zīmes. Kā šo haosu izdevās likvidēt, un kā pēdējo simts gadu laikā mainījusies naudu mūsu valstī?

Brīdī, kad tiek dibināta Latvijas valsts, naudas jomā valdīja haoss. Apgrozībā atradās vairāk nekā 20 dažādu valstu un varu izlaistas naudas zīmes ar ļoti mainīgu kursu. Cilvēkiem šajos juku laikos bija jāspēj orientēties, lai netiktu apkrāpti.

“1915. gadā Latvijas rietumu daļa, Kurzeme, tika pakļauta vācu okupācijai. Tur apgrozībā nonāca sākotnēji Vācijas markas, vēlāk arī īpaši okupētajām teritorijām tika izlaisti speciāli maksāšanas līdzekļi – ostrubļi,” stāsta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Numismātikas nodaļas vadītāja Anda Ozoliņa.

Tikmēr citās Latvijas daļās apgrozībā bija Krievijas impērijas rubļi un Krievijas Valsts domes rublis. Parādījās arī ostmarkas. Kara seku dēļ monētas tika drukātas uz papīra. Daļa vietējo pašvaldību izlaida savus vietējos maksāšanas līdzekļus, kas derīgi tikai konkrētas pilsētas teritorijā. Arī Bermonts bija izdevis savu naudu. Visas šīs naudas vienības bija oficiāls maksāšanas līdzeklis.

“Kā pirmais posms ceļā uz stabilas Latvijas naudas izveidi bija Latvijas rublis. Ceļš uz to sāka veidoties 1918. gada beigās. 1919. gadā tika pieņemti visi svarīgākie lēmumi, lai 1919. gada pavasarī klajā varētu nākt pirmās Latvijas rubļa naudas zīmes,” stāsta Ozoliņa.

Lasīt pilnu rakstu LSM.LV

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu