Par pirmo 2018. gada Latvija Banku kolekcijas eiro monētu kļūs Latvijas valsts simtgadei veltīta sudraba monēta “Mana Latvija”. Par monētas izlaišana datumu iespējams uzzināsim jau tuvāka laikā.

Latvijas Bankas izsludinātajā bērnu zīmējumu atklātajā konkursā eiro kolekcijas monētas “Mana Latvija” dizaina izstrādei piedalījās 6 742 bērni ar vairāk nekā 10 000 zīmējumu. Darbus vērtēja Latvijas Bankas monētu dizaina komisija.

Sudraba kolekcijas monēta “Mana Latvija” ar 3 krāsu uzdruku monētas reversā tiks izlaista 2018. gadā. Monētas kopēja tirāža – 4000 eksemplāri.

KOLEKCIJAS MONĒTAS “MANA LATVIJA” TEHNISKĀ SPECIFIKĀCIJA

  • Nominālvērtība: 5.00 euro
  • Dārgmetāla sastāvs: Ag .925
  • Forma: apaļa
  • Diametrs: 38.61 mm
  • Svars: 31.47 g
  • Josta: gluda ar uzrakstu
  • Kaluma kvalitāte: proof, ar 3 krāsu uzdruku MONĒTAS reversā
  • Iesaiņojums: atbilstoša izmēra akrila kapsulās
  • Tirāža: 4 000 eksemplāru

Konkursa dalībniekus aicinājā zīmēt monētu kā dāvanu Latvijai 100 gadu jubilejā un atspoguļot tajā savu individuālo Latvijas un Latvijas valsts redzējumu visplašākajā izpratnē. Monētas otrā pusē tiks attēlots Latvijas Republikas lielais valsts ģerbonis.

Konkursā izvēlēti 20 labākie darbi, kuru autori – bērni no visas Latvijas – 2017. gada 31. martā pulcējas svinīgā apbalvošanas ceremonijā un darbu izstādes atklāšanā Latvijas Bankā. 

1. vietu ieguva Grobiņas novadā dzīvojošās desmit gadu vecās Elizabetes Kanderes darbs. Darbā attēlota smaidoša saulīte un uzraksts “Saules mūžu Latvijai!”. 

mana latvija monēta saules mūza latvijai

Pilns konkursa godalgoto darbu autoru saraksts un darbi:

Amanda Dardece (9 gadi, Neretas novads);
Anna Drazdovska (8 gadi, Jūrmala);
Artems Jaremenko (10 gadu, Liepāja);
Daniela Aizupe (8 gadi, Jūrmala);
Elīna Cmokova (5 gadi, Daugavpils);
Elīza Martinsone (9 gadi, Rīga);
Emīlija Marta Skubiņa (7 gadi, Grobiņas novads);
Evelīna Lauma Gailiša (4 gadi, Rīga);
Gustavs Pētersons (11 gadu, Rīga);
Hanna Tantsa (7 gadi, Limbaži);
Katrīna Sušilova (6 gadi, Rīga);
Ketrīna Neifelde (8 gadi, Priekules novads);
Laima Kokina (9 gadi, Vārkavas novads);
Laima Romancāne (12 gadu, Ludza);
Madara Začeste (8 gadi, Rīga);
Natans Ščerbina (9 gadi, Rīga);
Paula Mežale (5 gadi, Liepāja);
Sabīne Pavītola (10 gadu, Ķekavas novads);
Savelijs Tomsons (10 gadu, Salaspils).

Monētu sižetus bērni zīme Latvijas Bankai jau ne pirmo reizi. 2000. gadā pēc Latvijas Bankas aicinājuma vairāk nekā 3 000 Latvijas bērnu palīdzēja radīt jaunu monētu, kurai vajadzēja parādīt, kā viņi jūt sevi šajā pasaulē. Tika izkalta UNICEF programmas “For the Children of the World” piemiņas monēta. Monētas zīmējuma autorei Gunai Bārbalei tad bija tikai 11 gadu. Pēc vairākiem gadiem viņa secināja, ka šis konkurss ietekmējis profesijas izvēli – kļūt par interjeristi. 

2008. gadā Latvijas Banka aicināja visus bērnus vecumā līdz 15 gadiem piedalīties zīmējumu konkursā “Mana sapņu monēta”, lai uzzinātu, kādu šo pasauli, savu vidi, cilvēkus, dabu – visapkārt notiekošo – tagad redz mazāki un lielāki bērni. Latvijas Banka saņēma 6 583 darbus.

Konkursu uzsākot, Latvijas Banka nezināja, vai kāds no saņemtajiem darbiem tiks īstenots monētā. Tomēr žūrija izlēma, ka tolaik 6 gadus vecās rīdzinieces Emīlijas Adumānes zīmējums jāīsteno monētā, un tā tika izkalta 2009. gadā ar nosaukumu “Cūciņa”. Emīlija savā grafikas tehnikā izpildītajā naivajā bērna darbā rāda, ka vēlētos uz lata monētas redzēt ciemos nākošu cūciņu – meža vai mājas, laimes vai naudas, mazliet dusmīgu vai vienkārši savās gaitās aizņemtu.

Monētas "Cūciņa"zīmējuma autore Emīlija Adumāne kopā ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču apskata izkalto monētu.
Monētas “Cūciņa”zīmējuma autore Emīlija Adumāne kopā ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču apskata izkalto monētu.

Idejas monētām iesaka arī iedzīvotāji. Piemērām, 2005. gadā Duntē tika atvērts muzejs pasaulē slavenākajam blēņu stāstu izgudrotājam baronam Minhauzenam – reālai vēsturiskai personai, kas Duntē dzīvoja no 1744. gada līdz 1750. gadam. Tāpēc muzeja īpašnieki vērsās pie Latvijas Bankas ar ierosinājumu izveidot sudraba monētu. Tā tapa monēta “Barons Minhauzens”, kas attēlo barona neticamos medību piedzīvojumus, arī stāstu, kā pīles izvilkušas baronu no purva. “Laimes monētas”, kurā attēlots skursteņslauķis, idejas aizsākums ir Latvijas skursteņslauķu brālības priekšsēdētāja Vara Vilcāna ierosinājums veltīt monētu šīs profesijas pārstāvjiem. 

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
AVOTSLatvijas Banka
Iepriekšējais rakstsPie Igaunijas Bankas izveidojusies milzu rinda pēc jubilejas monētām
Nākamais raksts9. martā, Latvijas Banka izlaidīs sudraba kolekcijas monētu “Mana Latvija”
Latvijas Banku apgrozības, kolekcijas un 2 eiro piemiņas monētas. Ziņas, raksti un apskati.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit