15 C
Rīga, Latvia
Monday, August 10, 2020
Galvena Latvijas eiro monētas Latvijas kolekcijas eiro monētas Latvijas Banka 2018. gadā plāno izdod sešas kolekcijas monētas
Latvijas Bankas monētu programma 2018

Latvijas Banka 2018. gadā plāno izdod sešas kolekcijas monētas

0
1492
Latvijas Banka 2018. gadā plāno izdod sešas kolekcijas monētas, tai skaitā pēdējo no saktām veltītajām zelta monētām “Burbuļsakta” ar Swarovski kristāliem. To plānots izlaist augusta beigās. Tirāža – 3000 monētas.

Provizoriski, šogād pirma tiks izdota kolekcijas monēta “Mana Latvija”, kuras dizains būs balstīts centrālās bankas izsludinātā bērnu zīmējumu konkursa uzvarētājas Elizabetes Kanderes zīmējuma “Saules mūžu Latvijai!” iecerē (zīmējuma autore attēlā kopā ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču). Monētu “Mana Latvija” plānots izlaist februāra otrajā pusē. Tirāža – 4 000 monētas.

mana latvija monēta saules mūza latvijai

Kolekcijas monētu programmā šogad iekļauta Latvijas kultūrvēsturiskajiem apgabaliem veltīta monēta, Likteņdārzam veltīta monēta (jūnija beigas/jūlijs), kā arī inovatīvā monēta “Medus monēta”. Par “Medus monētas” dizainu iepriekš bija izsludināts konkurss, un tajā pirmā vieta tika piešķirta industriālā dizainera Artūra Analta darbam “Medus”. Sākumā “Medus monēta” bija plānots izlaist 2017. gada beigās, bet izgatavošanas sarežģījumu dēļ monētas izlaišanu pārcēla un nenoteiktu laiku. Provizoriski monētu plānots izlaist 2018. gada maija mēnesī. Runa kā monētas tirāža ir samazināta no 5000 līdz 3000 eksemplāriem.

inovatīva monēta Medus

Sadarbībā ar Latvijas pastu šogad plānots izdot arī kuršu ķoniņiem veltītu kolekcijas monētu. Notiks nebijusi sadarbība ar Latvijas Banku – banka izdos monētu, bet pasts – pastmarku, veltītu kuršu ķoniņiem, vienam autoram zīmējot gan monētas metu, gan pastmarkas dizainu. Monēta tiks izlaista kopēja komplekta ar pastmarku.

Latvijas Banka gadā izlaiž piecas līdz septiņas kolekcijas monētas ar Latviju raksturojošiem sižetiem. Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu krāsa, diametrs, svars, materiāls būtiski atšķiras no apgrozības monēturaksturlielumiem.

Pērn Latvijas Banka izlaida sešas kolekcijas monētas. Tās bija veltītas Latgales kongresam, 1917. gadā Valkā notikušajai Latviešu pagaidu nacionālās padomes pirmajai sesijai, dzejniekam Eduardam Veidenbaumam. Tik izdota arī tautasdziesmām veltīta monēta “Kalējs kala debesīs”, trešā pasaku monēta “Vecīša cimdiņš”, kā arī pie kolekcionāriem nonāca zelta monēta “Pakavsakta“.

Latvijas Banka ik gadu rīko iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu gada monētu. 2014. gada uzvareja Ainažu jūrskolai veltīta monēta. 2015. un 2016. gadā šajā aptaujā uzvarēja pasaku sērijas monētas “Pieci kaķi” un “Eža kažociņš”.

2018. gada plānots izlaist divas 2 eiro piemiņas monētas. Pirma, Baltijas valsts 100 gadu jubilējai veltīta monēta tiks izlaista jau 31. janvārī. Otra monēta būs 2 eiro piemiņas monēta “Zemgale“, kura pabeigs Latvijas kultūrvesturīskajime novadiem veltīto 2 eiro monētu sērīju.

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu