Kolekcijas monēta “Latgales kongress” šorīt beidzas visas Latvijas Banku klientu kasēs.  Bankas mājas lapā ir uzrakstīts, kā monēta “šobrīd nav nopērkama”.

Bet ka informē Latvijas Banka, monēta “Latgales kongress” ir vel pieejama Rēzeknē, “Latgales vēstniecībā GORS”. 

Monētas kopēja tirāža ir 3000 eksemplāri, no kuriem 1000 monētas 3. maijā bija pieejamas Latvijas Banku numismātikas produktu rezervēšanas sistēmā un aptuveni 400 monētas pārdod sākot no 5. maijā Rēzekne, “Latgales vēstniecībā GORS” Latgales Simtgades kongresa laikā. Pārejas monētas bija pieejamas Latvijas Banku klientu kasēs.

Kā man ir zināms, šoreiz Latvijas Banka atsevišķi nepārdeva monētas uzņēmumiem, numismātikas un suvenīrveikaliem (vai pārdeva ļoti maz). Šoreiz visiem bija vienāda iespēja iegādāties jauno monētu.

Neviens numismātikas vai suvenīrveikals Rīgā vel nav izlicis pārdošana monētu “Latgales kongress”. Sludinājumos monēta maksa sākot no 75.00 EUR. Sākumcena Latvijas Banka – 50.00 EUR.

Noteikti vel vairāk monētas otrreizējā tirgu nonāks pēc 15. maija, kad Latvijas Banka būs iespējams izņemt rezervētas monētas. Atgādinu, kā rezervēto monētu izpirkšana Latvijas Banku klientu kasēs iespējama no 15. līdz 31. maijam.

Sudraba kolekcijas 5 eiro monēta “Latgales kongress” ir Latvijas Bankas pateicība Latgalei par ieguldījumu Latvijas vienotības un valstiskuma idejas attīstībā.

Latgales latviešu kongress notika 1917. gada 9. un 10. maijā (pēc vecā stila 26. un 27. aprīlī) Rēzeknē. Tajā piedalījās visas Latgales pagastu un pilsētu pašvaldību, draudžu, biedrību un latviešu strēlnieku delegāti.

Latgales latvieši gandrīz 300 gadu (1629–1917) bija nošķirti no Vidzemes un Kurzemes latviešiem, vispirms atrodoties poļu varā, bet kopš 1772. gada – Krievijas sastāvā. Kongresā izšķiramais pamatjautājums bija, pa kuru ceļu turpmāk iet Latgalei: apvienoties ar Kurzemi un Vidzemi vai mēģināt pašai veidot autonomiju. Latgalieši 1917. gadā izdarīja izšķirīgu izvēli apvienoties ar saviem tautas brāļiem Kurzemē un Vidzemē, un nākamo Latvijas valsti atbilstoši tā laika administratīvajam dalījumam veidoja trīs zvaigznes – Vidzeme, Kurzeme un Latgale.

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu