​Latvijas Banku kolekcijas monētu programma 2017. gadam

0
300

Latvijas Banka nākamgad plāno izlaist sešas kolekcijas monētas, liecina centrālās bankas mājaslapā publicētā informācija.

Kolekcijas monētu programma 2017. gadam

Nākamais gads monētu mākslā lielā mērā paies valsts 100 gadu jubilejas zīmē un būs daudzveidīgs tēmu un dizaina risinājuma ziņā, informē Latvijas Banka. 2017.gadā tiks izdota otrā monēta Latvijas saktām veltīto eiro zelta kolekcijas monētu sērijā. Nākamgad tiks izdota monēta ar pakavsaktas atveidojumu – 20 eiro monēta “Zelta saktas. Pakavsakta”. Šogad tika izdota pirmā šīs sērijas zelta monēta ar 3.-4.gadsimta ripsaktas atveidojumu – 5 eiro monēta “Zelta saktas. Ripsakta”. Savukārt 2018.gadā plānota zelta monēta ar burbuļsaktas atveidojumu – 75 eiro monēta “Zelta saktas. Burbuļsakta” (pie monētu reversa dizaina vel strāda, iespējams moneta būs ar Swarovski kristāliem).

zelta saktas ripsakta pakavsakta burbuļsakta

Monētu sērija “Zelta saktas”: 5 eiro monēta “Zelta saktas. Ripsakta” 2016.g; 20 eiro monēta “Zelta saktas. Pakavsakta” 2017.g.; 75 eiro monēta “Zelta saktas. Burbuļsakta” 2018.g.

Nākamgad tiks izlaista trešā monēta latviešu tautas pasakām veltītajā sērijā. “Pasaku monēta III” būs veltīta pasakai par vecīša cimdiņu. Šī monēta plānota apaļa ar trīs krāsu uzdruku monētas aversā. Trešās pasaku monētas plānotā tirāža ir līdz 10 000 eksemplāru.

SUDRABA KOLEKCIJAS MONĒTAS “PASAKU MONĒTA III” TEHNISKĀ SPECIFIKĀCIJA
Nominālvērtība: 5 euro
Dārgmetāla sastāvs: Ag. 925
Forma: apaļa Diametrs: 38.61 mm
Svars: 31.47 g
Josta: gluda ar teksta gravējumu
Kaluma kvalitāte: proof, ar 3 krāsu uzdruku monētas aversā
Iesaiņojums: atbilstoša izmēra un formas akrila kapsulās
​Tirāža: līdz 10 000 eksemplāru​

Pirmā pasaku sērijas monēta tika izdota 2015.gadā un bija veltīta pasakai par pieciem kaķiem. Otrā pasaku monēta bija veltīta pasakai “Eža kažociņš” un tika izlaista šogad. Pasaku monētas ir pircēju iecienītas, un Latvijas Bankas kasēs tās ir izpirktas.

2017.gada monētu programmā plānota arī dzejnieka Eduarda Veidenbauma daiļradei veltīta eiro kolekcijas monētu, Latviešu tautasdziesmām veltīta monēta, Latgales latviešu kongresa simtgadei veltīta monēta, kā arī inovatīva monēta.

​​LATGALES LATVIEŠU KONGRESAM VELTĪTAS SUDRABA KOLEKCIJAS MONĒTAS TEHNISKĀ SPECIFIKĀCIJA

Nominālvērtība: 5 euro
Dārgmetāla sastāvs: Ag. 925
Forma: kvadrāts
Izmērs: 32 x 32 mm
Svars: 26 g
Josta: gluda
Kaluma kvalitāte: proof, ar triju krāsu uzdruku monētas aversā
Iesaiņojums: atbilstoša izmēra un formas akrila kapsulās
Tirāža: 3 000 eksemplāru ​

Latvijas Banka gadā izlaiž piecas līdz septiņas kolekcijas monētas ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu krāsa, diametrs, svars, materiāls būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Gan 2014., gan 2015.gadā Latvijas Banka izdeva sešas kolekcijas monētas, savukārt 2016.gada kolekcijas monētu programmā ir septiņas monē


Avots: valmiera.pilseta24.lv, bank.lv
Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu