Latvijas Banka nākamnedēļ, 23. novembrī, izlaidīs eiro kolekcijas monētu ar Jaņa Rozentāla gleznas “Princese ar pērtiķi” atveidojumu. Tirāža – 7 000 monētas. Cena – 130 EUR.

Rozentāls (1866-1916) bija viens no latviešu glezniecības pamatlicējiem un Baltijas mākslas modernizētājiem, kurš 19. un 20.gadsimta mijā latviešu profesionālo mākslu pietuvināja Eiropas līmenim. Šogad ar daudziem pasākumiem plaši tiek pieminēta izcilā mākslinieka 150 gadu jubileja, kas ir ierakstīta arī UNESCO svinamo dienu kalendārā.

monēta janis rozentals

janis rozentals monēta

Unikāla sudraba kolekcijas monēta ar krāsainu populārās gleznas “Princese ar pērtiķi” attēlu ir Latvijas Bankas veltījums nozīmīgajam notikumam, jo šī glezna ir viens no Rozentāla pazīstamākajiem darbiem un zīmīgākajām simbolisma un jūgendstila sintēzes liecībām Latvijas mākslas vēsturē.

​Kolekcijas monētas “Janis Rozentāls” izlaišanas pasākums notiks 23.novembrī plkst.15 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Pasākumā piedalīsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas priekšsēdētāja vietnieks Laimonis Šēnbergs un monētas grafiskā dizaina autore Sandra Krastiņa.

Paredzēts, ka monēta tirdzniecībā nonāks 23.novembrī, aģentūru BNS informēja centrālās bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.
Jau ziņots, ka monētas kaltuve – Nīderlandes Karaliskā kaltuve – tika izraudzīta sarunu procedūrā, jo pērn izsludinātais konkurss par Rozentālam veltītās monētas kalšanu noslēdzās bez rezultātiem. Toreiz konkursā nebija iesniegts neviens piedāvājums. Latvijas Banka iepriekš vērsa uzmanību, ka monētai ir īpašas specifikācijas un Latvijas Bankas izvirzītās tehniskās prasības ne katra kaltuve spēj izpildīt.

​15.janvārī oficiāli tika atklāts Jaņa Rozentāla jubilejas gads. Latviešu glezniecības pamatlicēja Jaņa Rozentāla 150.gadadiena tiks svinēta ar plašu un daudzveidīgu programmu visā Latvijā. Mākslinieka Jaņa Rozentāla izstādi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) tās noslēguma dienā apmeklējis rekordliels interesentu skaits.

​Muzejā informēja, ka līdz svētdienas pusdienlaikam apskatīt Rozentāla mākslas darbus bija ieradušies aptuveni 3500 cilvēku. LNMM skaidroja, ka šāds apmeklētāju skaits vienai dienai ir ļoti liels. Ikdienā muzejā iegriežoties līdz 1000 cilvēkiem.

Šogad Latvijas Banka plānojusi kopumā izlaist septiņas kolekcijas monētas – sešas sudraba un vienu zelta monētu. Gan 2014., gan 2015.gadā Latvijas Banka izdeva sešas kolekcijas monētas. Interesenti informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām var meklēt centrālās bankas tīmekļa vietnē.

 


 

Avots: la.lv, : ebay.combank.lvdelfi.lv
Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
Sludinājumi SSKA.LV

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu