Latvijas Banka izsludina bērnu zīmējumu konkursu “Mana Latvija” Latvijai veltītas monētas izveidei

0
219
Lai veicinātu bērnu radošumu un zināšanas par Latvijas Republikas vēstures norisēm un mūsdienām, kā arī lai atzīmētu Latvijas Republikas 100 gadu jubileju, Latvijas Banka izsludina bērnu zīmējumu konkursu kolekcijas monētas “Mana Latvija” dizaina (grafiskā risinājuma) izstrādei.

Konkursā aicināti piedalīties bērni, kuri vēl nav sasnieguši 13 gadu vecumu. Darbu iesniegšanas termiņš – 2017. gada 10. janvāris. 1. vietas ieguvēja darbs pārtaps jaunā monētā.​Zīmējums monētas vienas puses dizaina izstrādei kā dāvana Latvijai 100 gadu jubilejā var atspoguļot konkursa dalībnieka individuālo Latvijas un Latvijas valsts redzējumu visplašākajā izpratnē (piemēram, Latvijas valstiskums un valstiskuma simboli, vēstures fakti, pagātnes un mūsdienu kultūras vērtības un sasniegumi, flora un fauna, skola, ģimene, sadzīve un vaļasprieki). Monētas otrā pusē tiks attēlots Latvijas valsts ģerbonis.

Monētas zīmējums jāveido aplī, kura diametrs ir 18.0 cm, vienā vai vairākās krāsās, un tajā jāiekļauj nominālvērtības uzraksts “5 euro”. Pieļaujama arī citu – īsu un tēmai atbilstošu – uzrakstu iekļaušana. Darbs jāsagatavo uz A4 formāta lapas, sagatavi var izdrukāt no Latvijas Bankas izsludinātā bērnu zīmējumu konkursa vietnes.

Viens autors var iesniegt ne vairāk kā 3 konkursa darbus – monētas dizaina piedāvājumus. Lapas otrā pusē jānorāda autora vārds, uzvārds, vecums, dzīvesvietas adrese, viena no vecākiem vai ieceltā aizbildņa kontaktinformācija (tālruņa numurs un/vai e-pasta adrese). Autors pēc savas izvēles var norādīt arī savas mācību iestādes vai zīmēšanas skolas (pulciņa) nosaukumu. Detalizētāka informācija par konkursa norisi.

Konkursa darbus vērtēs Latvijas Bankas monētu dizaina komisija, kas noteiks 20 godalgotos autorus, no viņu vidus izvēloties konkursa 1. vietas ieguvēju. Konkursa rezultāti tiks publiskoti Latvijas Bankas interneta vietnēs (www.bank.lv un www.naudasskola.lv) līdz 2017. gada 20. februārim. Konkursa godalgotie autori tiks aicināti uz svinīgu pasākumu Latvijas Bankā.Monētu sižetus bērni zimē Latvijas Bankai jau ne pirmo reizi. 2000. gadā pēc Latvijas Bankas aicinājuma vairāk nekā 3 000 Latvijas bērnu palīdzēja radīt jaunu monētu, kurai vajadzēja parādīt, kā viņi jūt sevi šajā pasaulē. Tika izkalta UNICEF programmas “For the Children of the World” piemiņas monēta. Monētas zīmējuma autorei Gunai Bārbalei tad bija tikai 11 gadu. Pēc vairākiem gadiem viņa secināja, ka šis konkurss ietekmējis profesijas izvēli – kļūt par interjeristi.

2008. gadā Latvijas Banka aicināja visus bērnus vecumā līdz 15 gadiem piedalīties zīmējumu konkursā “Mana sapņu monēta”, lai uzzinātu, kādu šo pasauli, savu vidi, cilvēkus, dabu – visapkārt notiekošo – tagad redz mazāki un lielāki bērni. Latvijas Banka saņēma 6 583 darbus.

1 lats UNICEF

1 lats UNICEF

Konkursu uzsākot, Latvijas Banka nezināja, vai kāds no saņemtajiem darbiem tiks īstenots monētā. Tomēr žūrija izlēma, ka tolaik 6 gadus vecās rīdzinieces Emīlijas Adumānes zīmējums jāīsteno monētā, un tā tika izkalta 2009. gadā ar nosaukumu “Cūciņa”. Emīlija savā grafikas tehnikā izpildītajā naivajā bērna darbā rāda, ka vēlētos uz lata monētas redzēt ciemos nākošu cūciņu – meža vai mājas, laimes vai naudas, mazliet dusmīgu vai vienkārši savās gaitās aizņemtu.

1 lats

1 lats

Picture

Idejas monētām iesaka arī iedzīvotāji. Piemērām, 2005. gadā Duntē tika atvērts muzejs pasaulē slavenākajam blēņu stāstu izgudrotājam baronam Minhauzenam – reālai vēsturiskai personai, kas Duntē dzīvoja no 1744. gada līdz 1750. gadam. Tāpēc muzeja īpašnieki vērsās pie Latvijas Bankas ar ierosinājumu izveidot sudraba monētu. Tā tapa monēta “Barons Minhauzens”, kas attēlo barona neticamos medību piedzīvojumus, arī stāstu, kā pīles izvilkušas baronu no purva. “Laimes monētas”, kurā attēlots skursteņslauķis, idejas aizsākums ir Latvijas skursteņslauķu brālības priekšsēdētāja Vara Vilcāna ierosinājums veltīt monētu šīs profesijas pārstāvjiem.

Vairāk informācijas naudasskola.lv

​Latvijas Banka aktīvi piedalīsies valsts 100 gadu jubilejas pasākumu programmā ar tās lomai atbilstošu saturu, nodrošinot valsts finanšu vēsturē nozīmīgu notikumu izpēti un izcilu personību ieguldījuma vērtējumu, kā arī radot vairākas valsts izveidei veltītu piemiņas un kolekcijas monētu sērijas un atsevišķas monētas. Latvijas valsts 100 gadu jubilejas pasākumu programma veidota, paredzot svētku un paliekošu vērtību radīšanā iesaistīt visu sabiedrību, ikvienu cilvēku un iestādi. Valsts 100 gadu jubilejas gaidīšanu ievadīs jau 2017. gadā plānotie darbi un pasākumi, bet Latvijas rotāšana svētku noskaņās ilgs piecus jubilejas gadus. Latvijas Banka valsts 100 gadu jubilejas atzīmēšanu noslēgs ar centrālās bankas 100 gadu jubileju 2022. gada 1. novembrī.

 


 

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu