13. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāva ātrijā tika atklāta izstāde “Lati”. Tā veidota kā veltījums atjaunotās Latvijas valsts latu papīra banknošu grafikas dizainam. Izstādes autori – Imants Žodžiks un Valdis Ošiņš. Tā apskatāma līdz 14. jūlijam. Ieeja bez maksas.

“Latvijas lati arvien paliks valsts vēsturē kā ekonomiska un laika zīme, kā simbols, nācijas lepnuma un kultūrvēsturisko vērtību manifestācija. Atjaunotās Latvijas valsts latu papīra banknošu grafikas dizains aizsākās ar Latvijas Kultūras fonda 1989. gada pausto iniciatīvu par jaunas naudas izveidi un tai sekojošu konkursu par latu vizuālo tēlu. Izstādē novērtēta arī valdības izveidotās Latvijas naudas sižetiskā un mākslinieciskā veidola izvērtēšanas komisijas uzticība māksliniekam V. Ošiņam un arhitektam I. Žodžikam un viņu tolaik tik inovatīvajam datordizaina piedāvājumam, kas radīja pozitīvu tehnoloģisku apvērsumu slavenajā vācuvērtspapīru drukas uzņēmumā “Giesecke & Devrient”. Uzdrīkstēšanās rezultāts bija mākslinieciski augstvērtīgas, starptautiski novērtētas, tehniski nevainojamas un sižetiski piesātinātas latu banknotes, kuras tika laists apgrozībā 1993. gada februārī un lietotas divas desmitgades.
Izstādes atrašanās LNB akcentē dažas Latvijas latu un bibliotēkas kopsakarības – LNB būvniecība pamatā tika finansēta no Latvijas Bankas peļņas, un LNB ēkas pabeigšana sakrita ar eiro ieviešanu. Latu krāsu skala ir izmantota LNB vizuālās un funkcionālās navigācijas sistēmā, bet dreļļu raksts, kas redzams arī 20 latu banknotes dizainā, plaši lietots bibliotēkas ieejas vestibila grīdas tonāli smalkajā zīmējumā.

Ja LNB ir ir savdabīgs telpisks piemineklis Latvijas latiem, tad šī izstāde ir pārliecinošs grafisks atgādinājums par naudas zīmju autoru laiku apsteidzošajām idejām pirms 25 gadiem,” Jānis Dripe – arhitekts, latu sižetiskās un mākslinieciskās izvērtēšanas komisijas loceklis.


Avots: lnb.lv
Reklāma
Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
Sludinājumi SSKA.LV

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu