Šodien Latvijas Banka sāka jaunu kolekcijas monētu sēriju “Pasaku monētas” veltīto zīmīgajam latviešu pasakām. Pirmo šis sērijas monētas “Pieci kaķi” dizainu veidoja māksliniece un grāmatu ilustratore Anita Paegle, kura līdz šim izveidoja dizainu ļoti populārai Latvijas jubilejas latu  “Šūpuļa monētai”, kas ieguva “Latvijas gada monēta 2013” titulu.

Tirāža ir ļoti liela – 10 000 monētas – pietiks visiem. Interesantākais ir tas, kā kaut arī pie Latvijas Bankas neveidojas garas rinds, stāsta kā interese un pieprasījums pēc monētas ir diezgan liels. Gan Latvijā, gam ārzemēs. Monētu cena LB kasēs ir 39.00 EUR. Bet numismātikas salonveikalā Latviancoins.lv un “Albūmu kioskā” monētu pagaidām piedāvā par 38.00 EUR.

“Pasaku monēta I, Pieci kaķi” sanāca ​ļoti krāsaina un spilgta. To grūti paradīt attēlos, bet dzīvē monēta izskatās vel labāk. Ta ir ar sešu krāsu uzdruku: trīs krāsas katrā monētas pusē. Monētu dizains veidojas iedvesmojoties no visam latviešu pasakām kur galvenajā lomā ir pieci kaķi. Latviešu rakstniece Vilma Delle un dzejnieks Alberts Kronenbergs guva iedvesmu no latviešu tautas pasakas “Pieci kaķi”, izmantojot tas tēlus savā daiļradē. Līdzīgi arī Anita Paegle veidoja “Pieci kaķi” monētu dizainu.​

Monētu bukletā var arī izlasīt Vilmas Delles dzejoli “Pieci kaķi” uzrakstīto pēc latviešu tautas pasakas motīviem. Manuprāt, monētu dizains arī veidojas lielākoties iedvesmojoties no šī dzejoļa, jo gan monēta, gan pats dzejolis ir nedaudz komiski un jautri.

Monētu reversā attēlots kaķis ar bļodu un viņu skatiens mani nedaudz mulsina un baida (ja skatīties ilgi =). Visi pārējie kaķi izskatās labāk. Visvairāk man patīk kaķis monētu aversā. Tas kurš ir pa labi, ar atvērtam acīm. Iespējams tie nekārtīgi salikti zābaki kreisajā pusē pieder tieši viņām. Šādās mazas detaļas padara monētu par daudz interesantāku.

Monēta ir liela. Krāsota ļoti kārtīgi. Labi redzamas mazas detaļas. “Šūpuļa monēta” ir dārgāka, tādēļ “Pieci kaķi” var būt laba alternatīva dāvana bērnu piedzimšanas un kristības. Pēc manam domam tā var būt  arī ļoti laba dāvana restorānu pavāriem. ​

 

 

 


 

Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu