Gribētu uzreiz teikt, kā es neesmu žurnalists lai sniegtu tikai ziņas, neizsakot savu viedokli. Tas ir mans blogs, kurā es meiģinu sniegt aktuālo informāciju par Latvijas eiro monētam un protams izsaku savu viedokli par dažādam lietam, kā piemēram šoreiz, kad pie Latvijas Bankas atkal veidojas, jau paredzetas, garas rindas gan pēc jaunas 2 eiro piemiņas monētas “Latvijas Prezidentūra ES Padomē”, gan lielākoties pēc šis monētas blisteru iepakojumā un noteikti pēc jauna PROOF kaluma komplekta, kuru tirāžas ir smieklīgas – 5 000 komplekti (jā ņemt verā, kā šādus komplektus krāj visā Eiropā).

Tas nav normāla situācija, par ko pareizi bija teicis arī Latvijas Bankas prezidents I. Rimšēvičs, bet kas galu galā izradījas tikai tukšie vārdi. Jā, it kā pagajušā gadā LB palielināja kolekcijas monētu tirāžu līdz 10 000, bēt redzot pieprasījums būtisko samazinājumu, un es pieļāvu kā spekulantu asaras par to, kā monētai uzreiz pazūd daļa no tas vertības, kad ta ir nopirkta, bet Latvijas Bankas kases vel paliek pieejama, Latvijas Banka pakapeniski plāno samazināt kolekcijas monētu tirāžu, ko mēs jau redzam, skatoties uz plānotām ši gada kolekcijas monētu tirāžam, kurās svārstas no 10 000 līdz 5 000.

Patiesība, manuprāt, 7 000 monētu maksimāla tirāža ir labs apmērs gan kolekcijas monētam, gan komplektiem. Ja piemēram, Latvijas Banka sadala to divas daļās (5 000 un 2 000), tad skatoties pēc pieprasījuma uz pirmo dālu, vienmēr var pasūtīt papildus 2 000, tādā veidā nesedot uz šim monētam. 

Protams, 5 000 tirāža var būt arī labs variants, jā to tirdzniecība būtu civilizētaka un LB pirmāja nedēļā pārdotu monētas juridiskam personām tikai saistītam ar kolekcionēšanu (numismātikas saloni) un suvenīriem (dažas grāmatnicas un suvenīru veikali). Šos uzņēmumus nav tik daudz, lai nevarētu ar dažiem pāņiemieniem tos pārbaudītu, ja viņi veic monētu pasūtīšanu. Visus pārejos uzņēmumus sūtiet prom, lai gaida, kaut nedēļu, pirms viņi var rezervet/pasūtīt šis monētas, jo tas nav viņu pamatdarbība, un es nedomāju, kā viņiem šis monētas nav vajadzīgas “dāvanam” uzreiz, ja tikai viņi neplano ar tiem spekulet.

Maza tirāža (3 000-5 000) var būt arī uz specifiskam monētam, kā piemēram monētam veltītam Latvijas vēsturiskam un kultūras figurām, (svarīgi!) jā monēta ir atspoguļota viņu sejas. Jau sen ir saprotams, kā šāda tipa monētas nav īpaši populāras un viņiem lielākotie ir ļoti lokals interesantu loks. Savukārt, ja šāda tematikas monēta ir tehniski vai makslieniciski interesanti izpildīta, tad nav jēgas taisīt šo monētu ar tirāžu 3 000. Tas ir saprotams.

Nav saprotams tas, kādēļ Latvijas Banka izlaiž, jau pierādīti populārus monētu un komplektu veidus, ļoti maza tirāžā. Kā tas piemēram notika šodien, ar 2 eiro piemiņas monētas blisterā un PROOF komplektiem. Es jau iepriekšejā ziņā rakstīju, kā atkal ir iespējam liela ažiotāža.

Labi, kā ir pieņēmami limiti monētu iegādei, bet kas tas par traku namu, kas izveidojas pie LB kasēm? Kādēļ cilvēkiem kuri nāk plks. 6 no rīta, ļauj ņemt numuriņus ļoti agrī? Es šodien redzēju numuriņus izsneigtos plks. 7:15 un es pieļāvu, kā tos varēja izsniegt vel agrāk. LB kases oficiāli sak darbotie plks. 8:30.

Un kādēļ ir javeido divas rindas? Protams, vienai kasei ir jāstrada ar ikdienas darbiem, pārejiem – ar aktuālo produktu. Izveidojas tikai juceklis, kurā laikā apsargiem vajadzēja skaidrot kas notiek 100 reizes. Izlaižot vienā dienā, tik daudz produktus, nevajadzēja tos dalīt divas rindas. Vai nu izlaist dažādas dienās (ar dažu dienu intervalu) vai nu lai paliek kā bija līdz šim. 

Es negribu nevienu apvainot (un man nav pierādijumi), bet tā izskatas, kā tas ir uztaisīts speciāli, lai būtu iespēja nopelnit uz mazo tirāžu monētu komplektiem. Izlaist 15 000 BU, kuri tik daudz nav vajadzīgi un tikai 5 000 blisteros un PROOF ir neloģiski. Ar šo apgalvojuma, pēc manam domām var nepiekrist tikai spekulants.

Foto: db.lv

ATBILDĒT

Lūdzu ierakstiet savu komentāru!
Lūdzu ierakstiet šeit savu vārdu